Az észak-koreai csapatok esetleges bevetése az orosz-ukrán háborúban komoly aggodalmakat keltett a NATO-ban. Mark Rutte NATO-főtitkár szerint ez nemcsak Európára, hanem az Egyesült Államokra és az indo-csendes-óceáni térségre is veszélyt jelenthet. A helyzet különösen érzékeny Donald Trump esetleges újraválasztása miatt, aki korábban vitatott kijelentéseket tett a NATO-val kapcsolatban – jelentette az Euronews.
Rutte csütörtökön újságíróknak nyilatkozva reményét fejezte ki, hogy jó munkakapcsolatot tud majd kialakítani Trumppal, akit január 20-án iktatnak be elnökként. A főtitkár szerint az ukrajnai háború legújabb fejleményei elegendő okot adnak arra, hogy Washington komolyan foglalkozzon a kérdéssel.
A Pentagon becslései alapján mintegy 10 ezer észak-koreai katona küldtek Oroszország Kurszk régiójába. Ez a lépés jelentős aggodalmat keltett Kijevben és a nyugati országokban.
Oroszország a legújabb technológiát szállítja Észak-Koreába, cserébe az Ukrajna elleni háborúban nyújtott észak-koreai segítségért. És ez nemcsak a NATO európai részét, hanem az amerikai szárazföldet is fenyegeti – mondta Rutte egy budapesti találkozón.
Egy júniusi jelentés szerint a 32 NATO-tagállamból már 23 teljesíti azt a célt, hogy GDP-jük legalább 2%-át védelemre költsék. Ez a tendencia Trump első elnöksége alatt kezdődött, és jelentősen felgyorsult Oroszország Ukrajna elleni inváziója után.
A leendő amerikai elnök többször fenyegetőzött azzal, hogy kivonja hazáját a szövetségből, ha a tagállamok nem teljesítik a 2%-os célt.