Donald Trump volt elnöknek az ukrajnai háborút lezáró tárgyalások melletti kiállása anélkül, hogy döntő orosz vereséget biztosítana, döntő mentőövet nyújthat a Kremlnek. Bár a javaslat látszólag a diplomáciát és a békét helyezi előtérbe, e megközelítés rejtett költségei messzemenő következményekkel járhatnak Ukrajnára, Európára és a globális stabilitásra nézve.
Moszkva bravúrja mögött az a tudat húzódik meg, hogy az Ukrajnával való elhúzódó konfliktus folyamatosan erodálja Oroszország stratégiai pozícióját. A Kreml erőfitogtatási kísérletei ellenére még Vlagyimir Putyin elnök leghűségesebb hívei is elismerik, hogy a háború milyen veszélyes áldozatot követel Oroszország gazdaságától és emberi erőforrásaitól. Ahogy az életszínvonal csökken, az orosz átlagemberek egyre szkeptikusabbak a kormány háborús céljaival szemben, mivel azokat nem tartják gyakorlatiasnak és öncélúnak.Oroszország hatalmi folyosóin belül a nyugati szankciók feloldásának és a gazdasági kapcsolatok helyreállításának gondolata egyre nagyobb teret nyer, különösen Putyin belső köreiben. Az orosz és amerikai tisztviselők február 18-i szaúd-arábiai találkozójáról kiszivárgott információk arra utalnak, hogy az Északi-sarkvidékre vonatkozó lehetséges közös projektekről és ritkaföldfémekkel kapcsolatos vállalkozásokról folytak megbeszélések. A Financial Times az „Északi Áramlat 2” gázvezetékkel kapcsolatos tárgyalásokról is beszámolt, utalva az amerikai különmegbízott, Richard Grenell és Matthias Warning, az „Északi Áramlat 2 AG” korábbi vezetője közötti megbeszélésekre. Bár Warning tagadta ezt, a Stasi ügynökeként szerzett múltja aggodalomra ad okot az átláthatósággal kapcsolatban.
Az orosz gázszállítások folytatásának lehetősége nemcsak az USA és Oroszország, hanem az Európai Unió részéről is támogatást kaphat. Az EU, amely az orosz gáz fokozatos kivonására vonatkozó 2027-es célkitűzésének eléréséért küzd, még mindig az orosz szállításoktól függ energiapiacának 15-20%-át. Ha az amerikai vállalatok részesedést szereznek az orosz gáztermelésben és a gázvezetékek üzemeltetésében, Washington az európai energiabiztonság kulcsszereplőjévé válhat, esetleg Ukrajna kárára.
Trump kiszámíthatatlan álláspontja az Egyesült Államok Európával szembeni katonai és pénzügyi kötelezettségvállalásaival kapcsolatban olyan befolyást teremthet, amely az uniós országokat, különösen Németországot, az Északi Áramlat-2 gázvezeték felülvizsgálatára készteti. A 2022-es robbanások okozta részleges károk ellenére a fennmaradó vezeték még mindig ki tudná elégíteni Európa gázigényét. Ez nemcsak az európai energiapiac feletti orosz befolyást állítaná helyre, hanem Ukrajnát, mint az orosz és a Kaszpi-tengeri gáz kritikus tranzitországát is kiszorítaná.
Az Oroszországra nehezedő gazdasági nyomás enyhítése a kereskedelem révén nem kívánt következményekkel járhat. A Tajvan miatt kiéleződő amerikai-kínai feszültségek közepette Oroszország a Kínától való függőségének csökkentése érdekében nyugati engedményeket követelhet Ukrajnával kapcsolatban. Egy ilyen forgatókönyv lehetővé tenné Moszkva számára, hogy visszanyerje gazdasági függetlenségét Pekingtől, miközben potenciálisan megváltoztatná a geopolitikai helyzetet.
Kína számára az amerikai-orosz közeledés árulásnak tűnhet, ami aláásná a nyugati szankciók alatt kialakult stratégiai partnerséget. Az orosz eliten belüli elégedetlenség közepette, különösen a Nyugat-ellenes nézeteket vallók körében, egyre nagyobb a rendszerváltás lehetősége. Prigozsin puccskísérletének kudarca tanulságul szolgálhat, és azt sugallhatja, hogy Oroszországban a belső hatalomváltás nem olyan valószínűtlen, mint korábban gondolták.
Trump Oroszországgal való párbeszédre való törekvése olyan kockázatokat rejt magában, amelyek túlmutatnak a konfliktus azonnali megoldásán. Egy olyan tárgyalás, amely gazdasági könnyítéseket és geopolitikai engedményeket kínál Putyinnak, felbátoríthatja a Kremlt, és destabilizálhatja az európai erőegyensúlyt. A tartós béke és stabilitás biztosítása érdekében az Egyesült Államoknak és szövetségeseinek Ukrajna szuverenitását és biztonságát kell előtérbe helyezniük, és el kell kerülniük minden olyan gyors megoldást, amely aláásná ezeket az alapelveket. Az Ukrajna melletti kitartás nem csupán erkölcsi kötelesség, hanem stratégiai szükségszerűség is a demokratikus világ számára.
Trump Oroszországgal való párbeszédre való törekvése kockázatos hazárdjáték Ukrajna jövőjével kapcsolatban
