Az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump fokozza a nyomást az orosz elnök, Vlagyimir Putyin ellen, sürgetve, hogy Oroszország haladéktalanul kössön békemegállapodást Ukrajnával. Ellenkező esetben Trump szigorú gazdasági szankciókat helyezett kilátásba Moszkva ellen. A Truth Social platformon közzétett bejegyzésében Trump így fogalmazott:
„Ha nem sikerül gyorsan megkötni a ‘megállapodást’, nem marad más választásom, mint hogy magas adókat, vámokat és szankciókat vezessek be minden orosz termékre, amelyet az Egyesült Államokba vagy más partnerországokba exportálnak.”
Trump ezen álláspontja válaszként érkezett Oroszország elutasítására, amely szerint Moszkva nem hajlandó elfogadni az Egyesült Államok legújabb békejavaslatait az ukrajnai háború lezárására. Az orosz külügyminiszter-helyettes, Szergej Rjabkov kijelentette, hogy a jelenlegi tervezet nem veszi figyelembe Moszkva kulcsfontosságú követeléseit, például a Krím és más elfoglalt területek orosz fennhatóságának elismerését, Ukrajna demilitarizálását és semleges státuszának biztosítását.
Annak ellenére, hogy az Egyesült Államok erőfeszítéseket tesz a tűzszünet elérésére, a tárgyalások holtpontra jutottak. Trump kormányzatának csalódottsága egyre nő, mivel a konfliktus mindkét oldala tovább folytatja a harcokat, Oroszország pedig újabb csapatokat mozgósít, ami arra utal, hogy Moszkva nem kívánja befejezni a hadműveleteket.
Ukrajna elnöke, Volodimir Zelenszkij felszólított az Oroszország elleni szankciók megerősítésére, miután Moszkva megsértette a tűzszüneti megállapodást, és támadásokkal károsította Ukrajna energetikai infrastruktúráját. Oroszország eközben ugyanezzel vádolja Ukrajnát, ami tovább nehezíti a béketárgyalásokat.
A fejleményekre reagálva az Egyesült Államok Szenátusa kétpárti szankciós javaslatot terjesztett elő Oroszországgal szemben arra az esetre, ha Moszkva nem venne részt komolyan a béketárgyalásokon, vagy nem tartaná be a már elért megállapodásokat. Az új szankciók azokra az országokra is kiterjednének, amelyek orosz olajat, gázt, uránt és más nyersanyagokat vásárolnak, ezzel tovább fokozva az orosz gazdaságra nehezedő nyomást.
Trump kormányzata tehát világossá tette, hogy nem enged a követeléseiből: Moszkvának teljesítenie kell a békemegállapodás feltételeit, különben az Egyesült Államok kőkemény szankciókkal fogja sújtani Oroszországot.