Tóth Tibor: A recesszió Magyarországon nem lehet opció

A magyar kormány előtt álló kihívás, hogy a lehető legnagyobb gazdasági növekedés mellett, radikálisan le kell törnie az inflációt is – nyilatkozta az Indexnek Tóth Tibor. A Pénzügyminisztérium államtitkára részletesen ismertette a Magyarország előtt álló gazdasági feladatokat.

Tóth Tibor, a Pénzügyminisztérium államtitkára kiemelte, hogy a koronavírus-járvány után a magyar gazdaság olyan számokat produkált, amelyek messze felülmúlták az uniós átlagot. A 2021-es 7,1 százalékos GDP-növekedést a tavalyi évben egy 4,6 százalékos növekedés követte. Ezt a lendületet törte meg a háború, és a nyomában kialakult inflációs helyzet.

Az államtitkár az Indexnek kiemelte: az elmúlt két év gazdasági növekedését úgy sikerült elérni, hogy közben az Európai Unió országai által meghatározott helyreállítási pénzek Magyarországra még nem érkeztek meg.

Brüsszel nem segített abban, hogy a gazdasági nehézségekből gyorsabban kijöjjünk. Joggal feltételezhetjük, a növekedési számok látványosabbak lettek volna, ha a pénzek megérkeznek
– összegezte az államtitkár, majd hozzátette: a tavaly kirobbant háború, majd annak következtében kialakult energiaválság és magas inflációs környezet tovább fékezte a gazdasági növekedést.

Nem opció a recesszió Magyarországon
A Pénzügyminisztérium államtitkára kitért arra, hogy számos elemző az európai országokban recessziót vár, de Magyarországon ez a helyzet nem áll fenn. A kormányzat 1-1,5 százalékos növekedéssel számol. Tóth Tibor szerint újból visszatérhetünk a 4 százalék körüli növekedési pályára.

„Egyszerre kell megőrizni azt az optimális állapotot, hogy a gazdaság növekedési pályán maradjon, és emellett radikálisan le kell törnünk az inflációt. Ezt a kettős célt egyszerre elérni nehéz feladat” – mondta az államtitkár, hozzátéve, hogy az egyszámjegyű infláció elérése a cél. Kardinális pont a külföldi beruházások (FDI) ütemének fenntartása:

A tavaly elért 6,5 milliárd eurós FDI-érték abszolút rekord. Az előzetes várakozások szerint idén remélhetőleg egy újabb rekord lesz – annak ellenére, hogy gazdasági nehézségekkel küzd egész Európa.
A hazai és a külföldi vállalkozások egymást kölcsönösen erősítve berobbanthatják az ország gazdaságát. Kulcsfontosságú lehet a versenyképesség is régiós szinten. Tóth Tibor szerint a brüsszeli szankciós politika és a háború következtében Európa versenyképessége csökkent, ezért Amerikával összemérve nehezebb időszak elé néz a kontinens.

Válságálló-e Magyarország?
Válaszol Tóth Tibor, az államháztartásért felelős államtitkár, május 26-án a MÜPA- bán. A Pénzügyminisztérium államtitkára a napi.hu konferenciájának egyik fő előadója.

Forrás:https://www.napi.hu/magyar-gazdasag/gazdasagi-novekedes-inflacio-recesszio-versenykepesseg.770218.html

Részvény: