Teljesen abszurd Orbán érvelése, hogy Ukrajna elveszítette a szuverenitását

Orbán Viktor a Harcosok órája hétfői adásában az Ukrajnába berepülő magyar felderítő drónok vádjára reagálva ismét elővette egy korábbi kedvelt fordulatát:

„Én a minisztereimnek hiszek, de tegyük föl, hogy néhány méterre berepült volna, és akkor mi van? Ukrajna nem egy független ország, Ukrajna nem egy szuverén ország, Ukrajnát mi tartjuk el, a Nyugat tartja el, mi adjuk a fegyvereit. Nem szabad úgy viselkednie Ukrajnának, mintha egy szuverén állam lenne. Elvesztette a területének egyötödét az oroszokkal vívott háborúban, elvették tőlük az oroszok, ott a szuverenitás véget ért. A maradék területet mi tartjuk el. Ha mi úgy döntünk, mármint a Nyugat úgy dönt, hogy holnap reggel nem adunk egy forintot sem, Ukrajna bezárhat, kész, vége, megszűnt.”

Ez a védekezés persze kényelmes a miniszterelnöknek: a szuverenitás védelme központi eleme a kormányzati retorikának, de ha Ukrajna nem szuverén állam, hanem csak egy „Ukrajna nevű terület”, akkor a belügyekbe való beavatkozással szembeni védekezés joga nem illeti meg úgy, ahogy más államokat. Amire egyébként Magyarország is hivatkozik, amikor pont Ukrajnát vádolja különféle akciókkal.

Fotó: Kisbenedek Attila/AFP

Csakhogy egy ilyen állításnak természetesen semmilyen alapja nincs. Ukrajna szuverén állam, aminek jogát a függetlenséghez és a területi integritáshoz Magyarország is elismerte számos nemzetközi deklaráció részeseként – még mielőtt úgy döntött volna, hogy egyedüli EU-tagállamként inkább kimarad az ilyen nyilatkozatok aláírásából.

Az orbáni logika szerint Ukrajna nem szuverén, mert „mi tartjuk el”, azaz mivel nemzetközi segélyekben részesül, nem tekinthető már a nemzetközi politika önálló szereplőjének. (Önmagában érdekes itt a „mi” használata, miközben ha a magyar belügyekbe való állítólagos beavatkozásokról van szó, akkor a Nyugat inkább „ők” szokott lenni.) Ezzel az erővel persze a jelentős amerikai támogatásokhoz jutó Egyiptom vagy Izrael szuverenitása is megkérdőjelezhető lenne, mégse emlékszünk sok olyan esetre, hogy a magyar miniszterelnök Abdel-Fattáh esz-Szíszi elnököt vagy Benjamin Netanjahu kormányfőt arról oktatta volna, hogy államuk mennyiben tekinthető szuverénnek.

Részvény: