Tavaly rekordot döntött az infláció – idén még magasabb lehet

Közel nyolc százalékos inflációt mért a KSH januárban, amivel 15 éves rekord dőlt meg. Az étolaj és a liszt is 30 százalék felett drágult. Az ATV Híradójának nyilatkozó közgazdász szerint a számtalan ok közül ebbe a cégek válságkompenzációja is belejátszik. Közben az Egységben Magyarországért szakpolitikai kabinetvezetője áfacsökkentéssel és beruházás-leállításokkal enyhítené az áremelkedés embereket érintő hatásait. Mindketten úgy vélik: idén még magasabb lehet az infláció, mint tavaly. Az ATV Híradójának riportja.

„Aki Magyarországon él, az a saját bőrén érzi, hogy egyre drágább az élet…”

„Mélyebben kell a zsebembe nyúlni, de jelen pillanatnyilag ott még nem tartok, hogy valamit nélkülözzek” – nyilatkozta az ATV Híradójának egy vásárló. Egy másik idős hölgy arról beszélt, jóval kevesebbet vásárol vagy nem vesz meg olyan dolgokat, mint korábban, de legalábbis nagyon megnézi az árakat, mikor vásárolni megy.

Lassan nincs olyan, aki ne érzékelné az inflációt a mindennapokban. Nem véletlen: a KSH által közölt adatok alapján januárban 7,9 százalékkal voltak magasabbak az árak, mint egy éve ilyenkor. Az étolaj 33 százalékkaé, a liszt 31 százalékkal, a burgonya csaknem 29 százalékkal kerül többe. 

Utoljára 2007 nyarán volt magasabb az áremelkedési ütem. Egy uniós előrejelzés szerint idén még a tavalyinál is magasabb lehet az infláció.

Az élelmiszer-drágulás mellett a változó kamatozású hitelek terhei is nőhetnek – mondta az ATV Híradójának nyilatkozó közgazdász. Majd hozzátette: a pénzszórás fűti a gazdaságot, de azt is megérezhetjük, hogy a kormány anno szűkmarkúan bánt a bajba jutott cégekkel.

„És most ezek a cégek úgynevezett veszteségkompenzáció címén nagyobb áremeléseket eszközölnek. Tehát amit nem adott oda a kormány, azt most nekünk kell odaadni” – magyarázta.

A KSH elnökhelyettese is reagált a rekordinflációra. Windisch László szerint ez nem egyedi, országspecifikus, hanem globális jelenség.

Közben az MSZP azt írta közleményében: az infláció előre megy, nem hátra. A szocialisták azt is hozzátették, ha nyer az egyesült ellenzék, öt százalékra csökkentik majd az alapvető élelmiszerek áfáját.

Az áfa-csökkentés mellett a szociálpolitika segíthetné az embereket, hiszen nem minden társadalmi réteget érint hasonlóan a drágulás. Erről már az Egységben Magyarországért egyik szakpolitikai kabinetvezetője beszélt az ATV Híradójának. Bod Péter Ákos szerint a költséges beruházások leállítása is enyhülést hozhatna.

„A bedobott pénz, egy 100 milliárdos rendezvénynek a büdzséje, az nyomja felfelé az árakat, mert az megjelenik a piacon 100 milliárd forintként, vásárlóerőként, és elszívja az erőforrásokat azok elől, akik nem 100 milliárd forinttal, hanem 30 ezer forinttal lépnek ki a piacra” – fejtegette a közgazdász.

A szakértők úgy vélik, hogy 2022 egészére vonatkoztatva a hat százalékot is elérheti az átlagos infláció Magyarországon.

https://www.atv.hu/belfold/20220211/tavaly-rekordot-dontott-az-inflacio-iden-meg-magasabb-lehet

Részvény: