Lai Ching-te tajvani elnök nulla százalékos vámtarifát ajánlott az Egyesült Államoknak tárgyalási alapként, miután Donald Trump jelentős vámemelést jelentett be több kereskedelmi partnerre, köztük Tajvanra vonatkozóan. Az elnök emellett további tajvani befektetéseket helyezett kilátásba az amerikai piacon.
Az amerikai elnök szerdán bejelentett általános vámemelése Tajvant is érinti, amely 32 százalékos vámtarifát kap.
A szigetország egyik fő exportcikkének számító félvezetőkre azonban nem vonatkozik az új szabályozás.
Lai elnök kis- és középvállalkozások vezetőivel találkozva elismerte, hogy a kereskedelemtől függő tajvani gazdaságot érzékenyen érintheti a vámemelés, de úgy véli, a hatások mérsékelhetők. Az elnök az amerikai-kanadai-mexikói szabadkereskedelmi megállapodást említette referenciaként a nulla százalékos vámtarifára vonatkozó javaslatához.
Tajvan nem tervez vámjellegű ellenlépéseket, és a tajvani vállalatok amerikai befektetési tervei sem változnak, amennyiben azok összhangban állnak a szigetország érdekeivel.
A TSMC, a világ legnagyobb chip bérgyártója nemrég 100 milliárd dolláros amerikai befektetést jelentett be.
Lai szerint a jövőben a TSMC mellett más iparágak – például az elektronikai, információs és kommunikációs, petrokémiai és földgázipari vállalatok – is növelhetik amerikai befektetéseiket. A tajvani kormány emellett jelentős mezőgazdasági, ipari és energetikai beszerzéseket fontolgat az Egyesült Államokból, míg a védelmi minisztérium már előterjesztette fegyvervásárlási terveit.
Az elnök hangsúlyozta, hogy Tajvan proaktívan dolgozik a régóta fennálló nem vámjellegű kereskedelmi akadályok felszámolásán, hogy gördülékenyebbé tegye az amerikai kereskedelmi tárgyalásokat. Az Egyesült Államok Tajvan legfontosabb nemzetközi támogatója és fő fegyverszállítója, annak ellenére, hogy nincs hivatalos diplomáciai kapcsolat a két ország között.
A bejelentések hátterében Kína fokozódó katonai és politikai nyomásgyakorlása áll, amely sajátjaként tekint a szigetre.
Lai elnök szerint Tajvan korábban is szembesült már jelentős globális válságokkal, amelyekből sikeresen került ki, és a jelenlegi kihívásokat is lehetőségként kívánja megragadni gazdasága ellenállóbbá tételére.