Az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SzBU) kihallgatta azt a két kínai állampolgárt, akiket az orosz hadsereg oldalán harcolva fogtak el Ukrajnában. A kínai harcosok jelenléte újabb bizonyíték Oroszország nemzetközi toborzási gyakorlatára a háborúban – írja a Kyiv Independent.
Az SzBU április 9-én közölte, hogy végrehajtotta az első kihallgatást azzal a két kínai állampolgárral, akiket Oroszország oldalán harcolva fogtak el Ukrajnában. Kijev egy nappal korábban, április 8-án jelentette be a két kínai harcos elfogását. Az ukrán lap által látott hírszerzési dokumentum szerint legalább 163 kínai állampolgár szolgál az orosz fegyveres erőkben, ami több, mint amennyiről Volodimir Zelenszkij elnök beszélt.
A tájékoztatás alapján az egyik foglyot az orosz 157. gépesített lövészdandár 2. zászlóaljában szolgált és Taraszivka közelében fogták el, míg a másik a 81. gépesített lövészdandár 1. zászlóaljában harcolt és Bilohorivka térségében került fogságba. A hadifoglyoknak nincsenek harci sérüléseik, de minden szükséges orvosi ellátást megkapnak, és a nemzetközi joggal összhangban megfelelő körülmények között tartják őket fogva – emelte ki az SzBU. Mindketten azt állítják, hogy az első bevetésük során estek fogságba.
Az SzBU közleménye szerint az egyik fogoly egy 1991-ben született munkanélküli férfi, akit egy orosz közvetítő toborzott Kínában, és februárban érkezett Moszkvába, hogy katonai szerződést írjon alá. A Volodimir Zelenszkij elnök által közzétett kihallgatási videóban a fogoly tolmács segítségével mutatkozott be: a 34 éves Vang Kuang-jun a kínai Henan tartománybeli Csengcsouból származik. Elmondása szerint egy háromfős csoportban adta meg magát, köztük egy eltévedt orosz katonával. Miután megadták magukat,
AZ OROSZ ERŐK ROBBANÓANYAGOT DOBTAK A CSOPORTRA, AMI MAJDNEM MEGÖLTE A KÍNAI FEGYVEREST, MIELŐTT EGY UKRÁN KATONA KIHÚZTA VOLNA A MENEDÉKHELYRŐL ÉS MEGMENTETTE AZ ÉLETÉT.
A másik férfi 1998-ban született, és arról számolt be, hogy 2024 decemberében érkezett Oroszországba turistaként. Az ő sztorijáról már bővebben írtunk itt:
Az elfogást követően Zelenszkij utasította Andrii Szibiha külügyminisztert, hogy vegye fel a kapcsolatot Pekinggel. Ukrajna bekérette Kína ügyvivőjét, hogy hivatalos magyarázatot kérjen és kifejezze tiltakozását. Peking válaszában közölte, hogy „ellenőrzi” az állításokat, és megismételte, hogy a kínai állampolgárok számára tilos külföldi fegyveres konfliktusokban való részvétel.