Sikerült Orbán uniós zsarolása: mi kell még Orbánnak?

         Az EU felszabadította Magyarországot az Oroszországgal szembeni olajembargó alól. Ez azonban nem akadályozza meg vezetőnket, és még többet követel az Európai Uniótól: ismertté vált, hogy az olajembargó alóli felmentés mellett Magyarország meg akarja őrizni az orosz olaj viszonteladási jogát.

         Az EU május 30-án megállapodott az Oroszország elleni hatodik szankciócsomagról. A nagyköveti értekezlet eredménye szerint Magyarország egyetlen dolog, amit tegnap este az Oroszország elleni uniós szankciócsomag hatodik csomagjának tárgyalásakor nem kapott, az az olaj-viszonteladási tilalom alóli felmentés volt. Az uniós nagykövetek június 1-jén sorra kerülő megbeszélése azonban végül mindent eldönt. Tehát mit tartalmaz ez a csomag, és mit jelent ez Oroszország számára?

         A hatodik Oroszország elleni szankciócsomag, amely embargót ír elő az orosz olaj kétharmadának importjára, valamint a Sberbank leválasztását a SWIFT rendszerről. A tilalom egyelőre csak a tengeri úton szállított olajszállításokra vonatkozik, a Druzsba olajvezeték üzemeltetésére nem – ehhez Magyarország ragaszkodott, amely állítása szerint a teljes tilalom esetén megszenvedheti. Ennek eredményeként az EU-ba irányuló orosz olajexport tilalmáról szóló megállapodás lefedi Oroszország olajimportjának több mint kétharmadát, csökkentve a hadigépezet hatalmas finanszírozási forrását. Ez a legnagyobb nyomás Oroszországra, hogy véget vessen a háborúnak.

         Az EU úgy döntött, hogy megtartja az importot a Druzsba vezetéken keresztül, amelytől Magyarország függ. Magyarország volt az, aki ellenezte a teljes embargó bevezetését, mivel olajának 65%-át csővezetékeken keresztül importálja Oroszországból.

         Ursula von der Leyen, aki a szankciók hatodik fordulóját kezdeményezte, hétfő este azt mondta, hogy az EU azt reméli, hogy az év végéig fokozatosan megszünteti az oroszországi olajimport 90%-át. „Körülbelül 10-11% maradt, amit a Druzhba fedez” – mondta von der Leyen. Az Európai Tanács „a lehető leghamarabb felülvizsgálja a mentességet” – tette hozzá.

         Csehország, Bulgária és Horvátország is kapott kisebb engedményeket.

         Emellett Lengyelország és Németország azt ígéri, hogy az év végéig leállítja a vezetéken szállított orosz olaj vásárlását. Így az Oroszországból az EU-ba irányuló olajszállítások 90%-a betiltásra kerül.

         Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő egyébként az EU-csúcs kezdete előtt árkiegyenlítési mechanizmus bevezetését javasolta az Európai Unióban, hogy az orosz olajra vonatkozó embargónak ellenálló Magyarországnak ne legyen haszna annak további importjából.

         Emlékezzünk vissza, hogy az EU vezetői megállapodtak az olaj több mint kétharmadának Oroszországból történő behozatalának tilalmáról – csaknem két hónapos tárgyalások után az uniós országok végül megállapodtak abban, hogy 2022 végéig elhagyják az orosz olaj 90%-át. Nem nevezhető teljes embargónak: a korlátozások meglehetősen óvatosak, és sok kivételt tartalmaznak. És mégis, az elkövetkező években megváltoztatják a képet az energiapiacokon. Ugyanakkor megjegyezzük, hogy az orosz olajjal szembeni olajembargó miatt elakadt az EU hatodik Oroszország elleni szankciócsomagjának bevezetése. Magyarország blokkolta az új korlátozásokat.

         Lényegében nagyon kellemetlen következtetéseket vonhatunk le: a négy NATO-ország – Olaszország, Franciaország, Németország és Magyarország – Putyin oldalán játszik. Négy NATO ország és az EU. Így megbénítják az EU és a NATO tevékenységét, akadályozzák őket abban, hogy normális döntéseket hozzanak.

         Az EU vezetői megállapodtak abban is, hogy Oroszország legnagyobb bankját, a Szberbankot leválasztják a SWIFT bankközi fizetési rendszerről, és megtiltják területén további három orosz állami média működését. Hivatalosan nem közölték, hogy melyik orosz médiát tiltották be. De ez egy különálló és jelentéktelen történet.

#EU #Magyarorszag #Oroszorszag #SWIFT #NATO #Druzsba

Részvény: