Rendkívüli állapot Magyarországon: mi változik az ország számára

         Magyarországon az Oroszország és Ukrajna között zajló háború kapcsán május 25-én rendkívüli állapot kezdődik. Ezt Orbán Viktor miniszterelnök jelentette be május 24-én, kedden este. Szerinte ez a lépés segít megvédeni Magyarországot a szomszédos ukrán állam elleni orosz agresszió gazdasági következményeitől. Mi fog megváltozni Magyarország egyszerű polgárai számára, és számíthatunk-e olyan ellenségeskedésre, amelyben hazánk is részt vesz?

         „A világ a gazdasági válság küszöbén áll” – közölte a magyar kormányfő Facebook-oldalán videoüzenetben. „Magyarországnak ki kell maradnia ebből a háborúból, és meg kell védenie családja anyagi biztonságát.”

         De vajon miért kezdte el miniszterelnökünk ismételni a Kreml retorikáját a közelgő válsággal kapcsolatban? És milyen régen tervezte Orbán ezt a politikai lépést, ami egyértelműen (ha nem is közvetlenül, de közvetve) aláássa az EU biztonságát? Ez annak köszönhető, hogy korábban a magyar parlament (illetve a Fidesz országgyűlése) úgy módosította az alkotmányt, hogy „a konfliktus kapcsán” szükségállapotot vezessen be. Akkor Orbán Viktor kabinetjének vezetője, Gulyás Gergely alkotmánymódosítást (10. sz.) jelentett be, amely szerint egy szomszédos országi háború, katonai konfliktus vagy humanitárius katasztrófa miatt szükségállapotot lehetne bevezetni. A magyar jogszabályok eddig nem rendelkeztek ilyen indokokról.

         A magyar jogvédők már most bírálják Orbán Viktort amiatt, hogy szerintük „állandó szükségállapotot” vezet be. A TASZ emberjogvédő szervezet úgy véli, egy ilyen fejlesztéssel Orbán képes lesz „korlátozni vagy egyszerűen felfüggeszteni” az állampolgárok alapvető jogait Magyarországon.

         „Egy percet sem vesztegetünk, mert háború dúl a közelben. Egy háború, amelynek senki sem látja a végét. Ez a háború folyamatosan fenyegeti Magyarországot, veszélyezteti testi biztonságunkat, veszélyezteti a gazdaság és a családok energiaellátását, anyagi biztonságát. Azt látjuk, hogy a háború és a brüsszeli szankciók hatalmas gazdasági sokkot és drasztikus áremelkedést okoztak” – mondta Orbán. Ebben a narratívában miniszterelnökünk mintegy kivette Magyarországot az EU-ból, mintha nem támogatnánk ezt a szankciós döntést. Itt minden egyszerű és világos – Orbán nem hajlandó támogatni az embargót.

         Háború Ukrajnában? Mintha Orbán most ébredt volna fel? Emlékezzünk vissza, Ukrajnában harmadik hónapja tart a háború, míg Magyarországon idén május 31-ig még a régi rendkívüli állapot rendszere van érvényben. Akkor miért kellene Orbán Viktor miniszterelnöknek most szükségállapotot bevezetni az országban, és milyen játékra készül?

         Magyarországon mától rendkívüli állapotot (vagy inkább veszélyhelyzetet) vezetnek be. Fontos részlet, hogy a jelenlegi COVID-19 miatti rendkívüli állapot Magyarországon olyan körülmények között is érvényes. Március eleje óta gyakorlatilag minden karantén-korlátozás (beltéri maszkviselés, nagygyűlések) megszűnt. Most kiderült, hogy az egyik rendkívüli állapot felváltja a másikat. Akkor miért most vezették be?

         Az tény, hogy május 24-én alakították az új kormányt. Ennek az Orbán új kormányának pedig az a kulcsfontosságú „legendája”, „küldetése”, hogy megmentse Magyarországot az ukrajnai háborútól, annak következményeitől, hogy hirtelen valakinek ne jusson eszébe „Magyarországot belerángatni az ukrajnai háborúba”, vagy „fizesse meg a az ukrajnai háború árát”.

         Valójában a fent leírtakon kívül van még egy fontos szempont – Orbán Viktor hatalmának személyes kényelme, voluntarizmusa. Hiszen a rendkívüli állapot lehetővé teszi a kormánynak, hogy rendeleteket adjon ki és módosítsa az egyes törvényeket, lecserélje a hatalmat olyan helyzetben, amikor ez a helyettesítés nem szükséges, mert Magyarországon már minden az ő hatalomában. Mindezt természetesen a magyar kormányfő az ország megmentésének gyors és kritikus szükségleteként fogja leírni.

         Továbbra is csak nyomon követhetjük a helyzet alakulását, hiszen Orbán most már önállóan is elfogadhat néhány olyan szabályt, amely például Putyin kezében lehet. Ez csak egy újabb ravasz embargójáték?

#Magyarorszag #Orban #Rendkivuli_allapot

Részvény: