Az orosz földgázszállítás újabb csúcsot ért el a Török Áramlat vezetéken keresztül február 10. és 16. között – derül ki a TASS hírügynökség jelentéséből, amely az Európai Földgázszállítási Rendszerüzemeltetők Hálózatának (ENTSOG) adataira épül. A Portfolio számításai szerint a Török Áramlaton leszállított rekordmennyiség nagyjából egyharmada érkezett hazánkba, de a Kiskundorozsmánál beérkezett gázvolumen nem döntött rekordot, csak annak közelében maradt.
A friss jelentés szerint 2025. február 10. és 16. között a Törökország és Bulgária határán található Strandzha-2 kompresszorállomáson keresztül 396 millió köbméter gázt továbbítottak,
ami a vezeték 2020. januári üzembe helyezése óta a legmagasabb heti mennyiség.
Magyarország a közel 400 millió köbméterből összesen 136,6 millió köbmétert importált a Kiskundorozsma 2 gázátadó ponton keresztül – olvasható ki az FGSZ adataiból. Bár ez elmarad a rekordtól, de ahhoz nagyon közel van.

A TASS közlése alapján február 10-én napi rekord is született: a szóban forgó állomáson 56,7 millió köbméter gázt pumpáltak át egy nap alatt. Ennek következtében a Török Áramlat európai irányú átlagos kapacitáskihasználása idén februárban már 12%-kal magasabb, mint 2024 decemberében.
A Török Áramlat 31,5 milliárd köbméter éves kapacitással rendelkezik, és az Oroszországból a Fekete-tengeren át Törökországba, onnan pedig Dél- és Délkelet-Európába irányuló gázszállítás egyik kulcsfontosságú útvonalává vált. Különösen fontossá tette ezt az útvonalat, hogy az Ukrajnán át történő orosz gáztranzit már az év elején leállt, így jelenleg a Török Áramlat az utolsó aktív csővezetékes útvonal, amelyen keresztül Oroszország Európába szállít.
Előző héten írtunk arról is, hogy Ukrajna gázkészlete vészesen csökken. Ez egyrészt a hideg időjárásnak, másrészt a gázinfrastruktúrát érintő orosz támadásoknak köszönhető, amelyek egyre inkább növelik a behozatali igényt. Az ország ezért kénytelen a hiányt az Európai Unióból – főként Magyarországról és Szlovákiából – érkező fokozott gázimporttal pótolni, aminek egy része a Török Áramlaton érkező mennyiségből történhet.
A hírlap által megvizsgált ENTSOG adatai szerint 2024-ben
a Török Áramlaton keresztül történő európai gázszállítás 23%-kal, 16,7 milliárd köbméterre nőtt
– ebből Magyarország 7,6 milliárd köbmétert vett át, ami szintén rekordnak számít.
Ha az idei év eddigi adatait nézzük, január 1. óta összesen 950 millió köbméter földgáz érkezett Magyarországra a Török Áramlaton keresztül, ami 50 millió köbméterrel meghaladja a tavalyi év azonos időszakának mennyiségét.
A Török Áramlat folyamatosan növekvő jelentősége nemcsak Magyarország, hanem az egész régió energiabiztonsága szempontjából döntő lehet. Ugyanakkor a növekvő függés Oroszországtól politikai és gazdasági vitákat is szít az Európai Unión belül, mely továbbra is igyekszik diverzifikálni energiaforrásait és csökkenteni a külső beszállítók kitettségét.