Putyin szerint szükség lesz Európára az Ukrajnáról szóló tárgyalásokon, de a béke még messze van

Előbb-utóbb szükség lesz Európa részvételére az ukrajnai béketárgyalásokon, de Moszkva először bizalmat akar építeni Washingtonnal – mondta hétfőn Vlagyimir Putyin az orosz állami tévének adott interjújában, amiben arra is utalt, hogy a konfliktust lezáró megállapodás még messze van. Az orosz elnök azt mondta, hogy Donald Trump amerikai elnök racionálisan és nem érzelmileg közelíti meg az orosz–ukrán konfliktust, de a Reuters beszámolója szerint Putyin azt a benyomást keltette, hogy a háború nem érhet véget olyan hamar, ahogy Trump szeretné.

Putyin azt mondta, hogy a Trumppal folytatott telefonbeszélgetése, és az Egyesült Államok és Oroszország közelmúltbeli rijádi tárgyalásai is érintették az ukrajnai konfliktus megoldásának kérdését, „de részletesen nem beszéltünk róla” – mondta, és hozzátette:

„Csak abban állapodtunk meg, hogy ebbe az irányba fogunk elmozdulni, és ebben az esetben természetesen nem utasítjuk el az európai országok részvételét.”

Ukrajna európai szövetségesei egyaránt kifogásolták, hogy nem kaptak meghívást az Ukrajnáról szóló tárgyalások első fordulójára, amelyet az Egyesült Államok és Oroszország tartott a múlt héten Szaúd-Arábiában. Putyin szerint Európának „semmi köze” a rijádi megbeszélésekhez, mivel azok a Moszkva és Washington közötti – szerinte kulcsfontosságú – bizalom megteremtésére koncentrálódtak. „Az olyan összetett és meglehetősen akut kérdések megoldásához, mint amilyenek az Ukrajnával kapcsolatosak, mind Oroszországnak, mind az Egyesült Államoknak meg kell tennie az első lépést” – mondta Putyin.

„Miből áll ez? Ezt az első lépést a két állam közötti bizalom szintjének növelésére kell fordítani” – tette hozzá.

Hétfőn volt három éve annak, hogy az orosz hadsereg megindult Ukrajna ellen, hogy néhány nap alatt elfoglalja az országot, bevegye Kijevet, és elűzze a kormányt. A Kreml eredeti katonai céljait azóta sem érte el, erről itt írtunk részletesen.

Kedden újra Rijádban tárgyalnak az amerikaiak az oroszokkal, az első fordulót is a szaúdi fővárosban tartották, azon a megbeszélésen az amerikai külügyminiszter, Marco Rubio és orosz kollégája, Szergej Lavrov és más magas rangú orosz tisztviselők is részt vettek, Ukrajna viszont nem. Lavrov hasznosnak nevezte az első találkozót. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kijelentette, hogy országa nem fogadja el a tárgyalások eredményét, mivel azon Kijev nem vett részt, és elhalasztotta saját szaúdi útját.

Trump és Ukrajna kapcsolata az utóbbi hetekben egyre jobban elmérgesedik: az amerikai elnök egy sajtótájékoztatón Ukrajnát hibáztatta a háború megindítása miatt, közölve, hogy Kijevnek meg kellett volna egyezni Oroszországgal még azelőtt, hogy Moszkva teljes inváziót indított az ország ellen. Majd miután Zelenszkij azt mondta, Trump dezinformációs térben él, az amerikai elnök diktátornak nevezte az ukrán elnököt, közösségi médiás felületén olyan állításokat megismételve, amik már három éve ömlenek az orosz propagandamédiából. Az amerikai elnök pénteken azt mondta, hogy elege van Zelenszkijből, aki szerinte csak megnehezíti az „üzlet nyélbe ütését”.

Ezek után Emmanuel Macron francia elnök hétfőn a Fehér Házba látogatott, hogy négyszemközti megbeszélést folytasson Donald Trump amerikai elnökkel, a megbeszélés előtt az Ovális Irodában fogadták amerikai és francia újságírók kérdéseit. Macron egy ponton Trump szavába vágott, hogy kijavítsa, amit Európa Ukrajnának nyújtott támogatásáról mond.

„Csak hogy értsék, Európa kölcsönzi a pénzt Ukrajnának. Visszakapják a pénzüket” – kezdte Trump, amikor amellett készült érvelni, hogy az ukrajnai ritkaföldfémekről szóló megállapodás jelentheti a garanciát arra, hogy Ukrajna kárpótolja Amerikát a tőle kapott támogatásért. Ekkor Macron megfogta Trump karját, hogy közbeszóljon a mondandójába: „Nem, valójában, hogy őszinte legyek, mi fizettünk. A teljes támogatás 60 százalékát mi fizettük. Úgy volt, mint az Egyesült Államok esetében: kölcsönök, garanciák, támogatások. Van Európában 230 milliárd dollárnyi befagyasztott vagyon, orosz vagyon. De ez nem hitelbiztosíték, mert nem a mi tulajdonunk. Tehát be vannak fagyasztva” – mondta.

Részvény: