Putyin meg akarta osztani az EU-t és a NATO-t, de Ukrajna megakadályozta

Minden odáig megy, hogy Oroszország elveszíti az Ukrajnával vívott háborút, és az Orosz Föderáció gyorsan a mélybe csúszik. Nos, az Oroszország támogatása azt jelenti, hogy egy kívülálló pártján áll, ami előre ismert veszteség, Ukrajna támogatása pedig a győztes diadalához való hozzájárulást jelenti.

         Január 10-én Brüsszelben, a NATO-központban Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, Charles Michel, az Európai Tanács elnöke és Jens Stoltenberg NATO-főtitkár aláírta a harmadik közös nyilatkozatot a partnerségről, amely meghatározza a két szervezet együttműködését az elkövetkező években. Európa jelenlegi összetett biztonsági helyzetével összefüggésben, amely az Orosz Föderáció Ukrajna elleni agressziója miatt alakult ki.

         Oroszország, amely tavaly februárban teljes körű háborút indított Ukrajna ellen, nagy hibát követett el, amikor megszilárdította az európai közösséget Kijevnek nyújtott támogatás körül az agresszor elleni harcban. Valójában az EU és a NATO országainak soha nem sikerült ilyen módon egyesülniük.

         Az orosz agresszió nemcsak Ukrajnát, hanem a nyugati országokat is arra készteti, hogy frissítsék védelmi és biztonsági normáikat, mert a hidegháború végének hátterében három évtizedes megszorítások után alacsony szinten találta az európai katonai erőforrásokat.

         Viszont Oroszország minden romboló erőfeszítése Európa megosztására nem vált be. Minden orosz lépés hiba volt, a migrációs válság létrehozásától a nukleáris zsarolásig. Putyin orosz elnök is fel akarta osztani Európát az egyes országok befolyási övezeteire és blokkjaira, de ezzel ellentétes eredményt ért el. Az EU és a NATO erősebbé és egységesebbé vált, és segített Kijevnek ellenállni az orosz agressziónak. Nem vált be Putyin fogadása, miszerint Európa energiaforrásainak korlátozásával enyhítheti az Oroszország elleni szankciókat, és leállíthatja az európai országok Ukrajnának nyújtott segítségét.

         Ma már csak az EU- és NATO-országok Ukrajna többszintű támogatásával való folyamatos határozott ellenállása akadályozhatja meg a jelenlegi Oroszországot abban, hogy kelet-európai terjeszkedési és birodalmi terveit megvalósítsa. A nyugati szövetségesek fő célja „Ukrajna területi integritásának és szuverenitásának teljes helyreállítása”, valamint az orosz háborús bűnösök vádemelése, valamint Moszkva azon képességének korlátozása, hogy a jövőben szomszédait fenyegesse.

         Az orosz magas rangú tisztviselők és propagandisták nyilatkozataiból egyértelműen kiderül, hogy Putyin nem Ukrajnának, hanem a Nyugatnak üzent hadat. Világháború van Ukrajnában, és a győztes új biztonsági rendszert alakít ki. Nyilvánvaló, hogy Oroszország már elvesztette ezt a háborút, és gyorsan a gazdasági, társadalmi és politikai felfordulás szakadékába csúszik. És az ukránoknak köszönhetően a nyugati világnak eszébe jutott, mit jelent győztesnek lenni. Az ukrán hadsereg orosz agresszorral szembeni sikere Ukrajna és a Nyugat fellépésének közös eredménye.

         Az Oroszországgal vívott háború győzelme után Ukrajna az egyik legerősebb európai nemzetté és az európai közösség fontos elemévé válhat. Az európai országoknak még határozottabban kellene támogatniuk Ukrajnát, és hozzá kell járulniuk a nyilvánvaló gonosz feletti közös győzelemhez.

Részvény: