Oroszországot okolják a globális élelmiszerválságért

         Az Oroszország által Ukrajna ellen indított háborúnak hatalmas globális következményei vannak, amelyeket az egész világ érezni fog, beleértve az élelmiszeri problémákat is.

         Oroszországot vádolta meg a világ közössége a globális élelmezésbiztonsági rendszer megütésével. A G7-országok az ENSZ-szel együtt kijelentették, hogy az Orosz Föderációnak fel kell oldania az ukrán kikötők blokkolását, és semmilyen más módon nem avatkozhat be az Ukrajnából származó élelmiszerek előállításába és exportjába.

         Az Orosz Föderáció viszont a nyugati országokra hárítja a felelősséget a globális élelmiszerválságért. A. Antonov amerikai orosz nagykövet kijelentette, hogy az Egyesült Államok szándékosan fordítja meg a helyzetet azzal, hogy az Orosz Föderációt hibáztatja az élelmiszerválságért.

         Ezzel párhuzamosan az Orosz Föderáció módszeresen tönkreteszi a gabonafelvonókat, a műtrágyaraktárakat, a mezőgazdasági és közlekedési infrastruktúrát Ukrajnában, folytatja a mezőgazdasági járművek kifosztását, és blokkolja az ukrán tengeri kikötőket is.

         Ukrajna az egyik vezető búza, árpa, kukorica, repce, napraforgó és repce kínálatában, 2020-21-ben a globális gabonaexportban 10%-os, 2021-22-ben pedig 14%-os részesedéssel.

         Az ENSZ Élelmezésügyi Világprogramja által naponta vásárolt mintegy 120 millió alultáplált ember számára a gabona fele Ukrajnából származik. Az ukrajnai vásárlás nyereséges és logisztikailag kényelmes volt mindaddig, amíg Oroszország el nem zárta az ukrán kikötőket, és elaknázta a Fekete-tenger körülbelül felét.

         Az ukrajnai tengeri kikötők Oroszország általi blokkolása már a búza, a kukorica és a napraforgóolaj drágulásához vezetett a világpiacon. Ez az értékesítésre szánt gabona kínálat csökkenésével járt, és világszerte többszörösére drágította, ami a következő negyedévben jelentősen megüti az afrikai és ázsiai országok költségvetését. A FAO azt jasolta, hogy az élelmiszerek és takarmányok ára 20%-kal emelkedhet, ami súlyosbítja az éhezést a kiszolgáltatott országokban.

         Az ENSZ szerint a világon több mint 1,7 milliárd embert fenyegethet a szegénység és az éhezés az Oroszország által Ukrajna elleni teljes körű háború okozta élelmiszer-termelési rendszer zavarai miatt.

         Az ENSZ szerint Ukrajnában a mezőgazdasági területek több mint 30%-át nem használják gabonavetésre a háború miatt. Ha a raktárok hamarosan nem ürülnek ki, nem lesz helye a nyári betakarításnak, ami óriási veszteségekhez és az élelmiszerárak további emelkedéséhez vezethet.

         Moszkva a közeljövőben megzsarolhatja az egész világot, hogy legyen exportálható élelmiszere, de a gazdasági és pénzügyi szankciók miatt Oroszország nem tud segíteni.

         Az Egyesült Államok külügyminisztériuma május 11-én közölte: „Míg korábban Ukrajna havi 5 millió tonna gabonát exportált, a szállítás szinte leállt az ukrán kikötők Kreml blokádja és a Fekete-tengeren közlekedő csaknem 300 teherhajó miatt. Ezek az orosz akciók emberek millióit fenyegetik éhséggel és alultápláltsággal.”

         A világ globális élelmiszerválsággal néz szembe, amelyet nagyon nehéz lesz megoldani. Ahogy Oroszország folytatja brutális, provokálatlan háborúját Ukrajnával, és megszakítja a fekete-tengeri kereskedelmi útvonalat, a globális élelmiszer-ellátás szenvedni fog, és további milliókat fenyeget az éhezés és az alultápláltság. Oroszországnak le kell állítania Ukrajna elleni agresszióját, és fel kell oldania Ukrajna tengeri kikötőinek akadályait.

#Moszkva #Oroszorszag #Ukrajna #haboru #Globalis_elelmiszervalsag

Részvény: