Oroszország elveszíti „barátait”

         Hszi Csin-ping visszautasította Putyin meghívását arra hivatkozva, hogy a Covid-19 világjárvány miatt nehéz lesz a közeljövőben Oroszországba jönnie. Az orosz fél hagyományosan azt állítja, hogy minden ellenőrzés alatt áll, és az elutasításról szóló információ megbízhatatlan. Feltételezhető azonban, hogy Hszi Csin-ping vonakodásának az Orosz Föderációba való látogatásától való valódi oka egyáltalán nem járvány.

         A fő ok, amiért a kínai elnök elkerülte az oroszországi látogatást, az volt, hogy elkerülje az Egyesült Államokkal és Európával való konfliktusok eszkalálódását – állítja a Yomiuri Shimbun japán kiadása kínai kormány forrásaira hivatkozva. Korábban Oroszország segítséget kért Kínától (valószínűleg katonai és pénzügyi), ám Pekingben, attól tartva, hogy szankciók alá esnek, úgy döntöttek, hogy korlátozzák a segítségnyújtást. Azt azonban nem hozták nyilvánosságra, hogy milyen segítségnyújtásról van szó, a The Washington Post forrásai szerint Moszkva rendkívül elégedetlen volt ezzel, és nyomást próbált gyakorolni Pekingre.

         Másrészt a látogatás megtagadása finom utalás lehet az orosz fél számára Kínából, és ezt valószínűleg Moszkva is megértette, hiszen megpróbál úgy tenni, mintha minden rendben lenne. Az orosz elnök az olimpiai játékok idején Kínába látogatott, amelyre alig néhány héttel az ukrajnai orosz invázió előtt került sor. Az orosz visszahívás a diplomáciai gyakorlatnak megfelelően történt, a kínai részről érkező meghívás elutasítása pedig diplomáciai módszer annak bemutatására, hogy ki az erősebb. Minimum, mivel az elutasítás oka a Covid-19 világjárvány, finoman utal arra, hogy a látszólag barátságos Kínában nem igazán bíznak Oroszországban és az általa kifejlesztett Szputnyik V vakcinában. Egy másik tényező lehet Moszkva fokozott függősége Pekingtől, amely már a szankciók előtt, illetve befolyásukra tekintettel még inkább erősödött.

         Kína számára Oroszország függősége hihetetlenül előnyös. Az Oroszország Kína nyersanyag-függelékeként működik, főként fosszilis energiaforrásokat exportálva. A jelenlegi helyzetben, amikor az orosz olaj ára rohamosan esik, Kína megragadta a pillanatot, és elkezdte növelni a kedvező áron történő vásárlásokat. A Kínából származó orosz import alapja pedig a csúcstechnológiás termékek: a mobiltelefonoktól és háztartási készülékektől a hálózati berendezésekig és az atomreaktorokig.

         A szankciók hatására, amikor az EU és az USA gyakorlatilag valamennyi technológiai óriása elhagyta az Oroszországot, a kínai technológiáktól való függés csak növekedni fog. Oroszországnak sem anyagi bázisa saját termékeinek fejlesztéséhez, sem elegendő emberi erőforrás nincs, ami ismét kétségbe vonja a „gazdasági szuverenitás” politikáját.

         Valójában Ukrajna áruló megtámadásával Oroszország sok problémát okozott magának. Beleértve a hadseregük erejével kapcsolatos sztereotípiák megtörését, még Kínában is, amely barátságos az Oroszországgal. Ezt követően Oroszország megerősítette magát Kína vazallusi státuszában, ami azt jelenti, hogy a háborút már elvesztette, tekintélyének maradványait „barátai” körében is elveszítette.

#Moszkva #Hszi_Csin_ping #elutasitas

Részvény: