Oroszország a „trójai faló” technológiát használja az Európai Unió felosztására

Európa már megérti, hogy a „trójai faló” Magyarország, amelyet Orbán Viktor miniszterelnök és társai képviselnek. Korábban Magyarország megosztó törekvései elsősorban gazdasági kérdéseket (szankciók) érintettek, most azonban az Oroszországgal szembeni új megközelítések szükségességéről szóló politikai nyilatkozatok kizárólag az európai egység aláásását célozzák.

​Orbán Viktor nem nagyon távolodott el Putyin ambícióitól, hiszen az elmúlt napokban botrányos kijelentéseket generált a Kreml ukrajnai inváziójáról, a háború befejezésének feltételeiről, valamint egy olyan Európa kilátásairól, amely állítólag a „fajkeveredéstől” szenved. Orbán Viktor, akit korábban a Kreml és személyesen Putyin diktátor iránti lojalitás miatt vádoltak, kitart amellett, hogy az Oroszország elleni szankciók állítólag nem működtek, ezért a Nyugatnak új stratégiára van szüksége a háború befejezésére, beleértve az oroszok és amerikaiok közötti béketárgyalásokat is. Ellenkező esetben, ahogy Orbán Viktor ragaszkodik, társadalmi-gazdasági és politikai kataklizmák várnak az Európai Unióra.

​Valójában Magyarország az Európai Unió pénzügyi támogatását felhasználva az Európai Unió pénzén ugyanazon Európai Unió felosztásának gondolatát hirdeti. És itt felmerül a kérdés, mit ígért Oroszország Magyarországnak?

​Orbán Viktor még 2014-ben felajánlotta Lengyelországnak, az ukrán válság tetőpontján, hogy Magyarországgal együtt vegyen részt Ukrajna esetleges felosztásában.

„Orbán az európai határok felülvizsgálatáról álmodik, akárcsak Vlagyimir Putyin” – mondta a lengyel delegáció vezetője.

​A lengyel szejm képviselőjének, az EBESZ Parlamenti Közgyűlése lengyel delegációjának vezetőjének, Slawomir Nitrasnak kijelentése nagy visszhangot váltott ki mindhárom általa említett országban. A hivatalos Budapest bármit tagad, és a lengyel politikus nem szolgáltatott okirati bizonyítékot az ilyen tárgyalásokról.

​Nem valószínű, hogy az ügy csak Kárpátaljára korlátozódott. A maga idejében nagy területeket vesztett Magyarország történelmi ambícióit és sérelmeit tekintve jól jön a jaltai biztonsági rendszer lebontása, amelyet Moszkva kezdett meg.

​Orbán Viktor és politikai ereje régóta spekulál népük történelmi traumáin. Az Osztrák-Magyar Birodalom összeomlása után sok magyar lett más Magyarországgal határos államok – Ukrajna, Szlovákia és Románia – állampolgára. Orbán ilyen nézetei rokonságba hozták Vlagyimir Putyinnal, aki az oroszokat „megosztott népnek” nevezte. Adolf Hitler szeretett hasonló megfogalmazást használni a németekkel kapcsolatban.

​Tegyük fel, hogy Magyarország étvágya jóval messzebbre nyúlik, mint Kárpátalja. Az egyesült Európa nemcsak kettészakadhat, de egyes országok hirtelen azt tapasztalhatják, hogy területük az „ezer éves Magyar Királyság” részévé vált. Az első világháború után Magyarország elvesztette területének kétharmadát, beleértve a kikötőket is. A magyar kormányfő ezzel a ténnyel indokolta Magyarország oroszbarát megbillentését a „gázháborúban”.

​Ebből adódik egy kérdés. Orbán bevonta e Putyin támogatását a trianoni szerződés felülvizsgálatához?

Nem ritkák a konfliktusok Ukrajna és Magyarország között

​A Kárpátaljai Magyar Kultúra Társasága körüli konfliktus nem az egyetlen eset, amely beárnyékolja Ukrajna és Magyarország amúgy is nehéz viszonyát. Az egyik leghangosabb a 2018végén kirobbant „útlevélbotrány” volt. Ekkor Kijev persona non gratává nyilvánította a kárpátaljai magyar konzult: az ok egy neten megjelent videó volt, ahol a konzul magyar útlevelet adott ki Ukrajna állampolgárainak, és azt tanácsolta nekik, hogy ezt a tényt titkolják el az ukrán hatóságok elől. Budapest válaszul kiutasította az ukrán nagykövetség első titkárát, és azzal fenyegetőzött, hogy akadályozza az ország európai uniós integrációját és a NATO-hoz való közeledését.

Az orosz propaganda ismétlője

​A romániai fórum fő kijelentése Orbán szavai volt, miszerint Kijev nem tud nyerni a Kremllel való konfrontációban.

„Egyszerűen azért, mert az orosz hadseregnek aszimmetrikus előnye van” – idézte a Reuters a magyar kormányfőt. Ahelyett, hogy Kijev és Moszkva tárgyalásokat folytatnának, amelyek megszervezésére Orbán szerint nincs esély, inkább a Kreml és Washington között kellene megbeszéléseket szervezni.

„Mivel Oroszország biztonsági garanciákat akar, ennek a háborúnak csak Oroszország és Amerika béketárgyalása vethet véget” – mondta Orbán Viktor, emlékeztetve Putyin által már a nyílt invázió előtt hangoztatott Kreml szeszélyeire.

​Első pillantásra egy ilyen őszinte játék a Kreml mezején összefüggésbe hozható a magyar hatóságok és a Gazprom gázszállítási tárgyalások újabb fordulójával, de ez csak egy része a problémának.

„Orbán Viktor ezúttal tovább ment a „gazdasági pragmatizmuson” (Budapest orosz gáz- és olajfüggősége – „Aposztróf”), megismételve a Kreml propaganda jól ismert téziseit: a szankciók állítólag „nem működnek”, az Ukrajnába irányuló fegyverszállítás „beavatkozik” a békefolyamatba, szükségünk van egy megállapodásra az Oroszország és az Egyesült Államok között, amelyek nem állnak háborúban egymással. Természetesen a nyugati fegyverek „megakadályozzák” Ukrajnát abban, hogy megadja magát a Kremlnek, ezzel Putyin feltételeivel lezárva a háborút. Az ilyen kijelentések a magyar miniszterelnököt végre egyfajta „trójai falóvá” változtatják az EU-n belül” – mondja az Apostrophe-nak Georgij Csizsov politikai szakértő, a Reformsegítő Központ vezetője.

​Orbán ezúttal volt annyira „cipelve”, mert egyrészt „konstruktivitást” kellett demonstrálnia a Kreml szemében, másrészt allegorikus formában kifejezni elégedetlenségét az EU vezetésével.

„Az Európai Bizottság azt követelte Budapesttől, hogy egy hónapon belül oldja meg a jogállamisággal kapcsolatos problémákat (a rendszerszintű „pályázati korrupció” – „Aposztróf”), a 2021-2027-es finanszírozási program befagyasztásával fenyegetve. Orbán számára ez egyfajta „hagyomány” lett felelni minden brüsszeli követelésre „Ukrajnával kapcsolatos kijelentéssel vagy a Kreml felé tett demonstratív meghajlással” – mondja Jevgenyij Magda, a Világpolitikai Intézet vezetője az Apostrophe-nak.

Faji tisztaság” szószólója

​Orbán Viktor, aki Vlagyimir Putyinnak próbált még jobban megfelelni, végül elvesztette az irányítást. Ezen a fórumon felszólalt az európai jobboldal által oly szeretett migrációs kérdéssel. De szavai csak ezúttal őszinte náci felhanggal csengtek.

„Mi (a magyarok – „Aposztróf”) nem vagyunk vegyes fajok… És nem akarunk vegyes fajokká válni” – mondta Orbán Viktor, kijelentve, hogy egyes „ők” meg akarnak „változtatni minket, hogy olyanok legyünk, mint ők”.

​Orbán szavai dühös reakciót váltottak ki mind a magyar ellenzékből, mind a Románia külügyminisztériumából, mert a román területen békét sürget a Kremllel.

​Ahogy megfigyelők megjegyzik, szomorú és vicces látni, ahogy az akkori szocialista Magyarországon politikai pályafutását demokrataként és diáktüntetések vezetőjeként kezdő Orbán Viktorból a tekintélyelvűség híve, a Kreml szatellitje és szélsőjobboldali „konzervatív” lett a politikai pályafutása végén.

#Orban #EU #Georgij_Csizsov

Részvény: