Orosz rakéták Magyarország határai közelében: miért nem véd a semlegesség az agresszorral szemben

2024. november 17-én éjjel Ukrajnában az egyik legnagyobb rakétatámadás történt a teljes körű orosz invázió kezdete óta. Ez a támadás különösen riasztó jel volt a szomszédos országoknak, különösen Magyarországnak, mivel orosz rakéták és drónok veszélyesen közel repültek a magyar határhoz. Ez az esemény ismét bizonyítja, hogy egy ország földrajzi távolsága vagy politikai helyzete nem garantálja a biztonságot az orosz fenyegetéssel szemben.

A támadás mértéke lenyűgöző: Az orosz fegyveres erők 210 különféle fegyvert használtak, köztük 120 rakétát és 90 pilóta nélküli légi járművet. Köztük volt még egy hiperszonikus Cirkon rakéta és nyolc Kinzsal aeroballisztikus rakéta is – olyan fegyverek, amelyeket Oroszország “legyőzhetetlennek” nevez. A csapásban egy erős légicsoport vett részt, köztük stratégiai bombázók és cirkálórakéta-hordozó repülőgépek. És mindez az ukrán energiainfrastruktúra lerombolását szolgálja.

Ennek a támadásnak a példátlan jellege nemcsak a felhasznált fegyverek számában rejlik, hanem az orosz parancsnokság megközelítésének kaotikus összetettségében is. Valójában ez a csapás az orosz nagy hatótávolságú fegyverek teljes rendelkezésre álló arzenálját érintette: a viszonylag egyszerű kamikaze drónoktól a legmodernebb hiperszonikus rakétákig. Oroszország különféle típusú hordozók légi indítású rakétáit használta – a stratégiai Tu-95MS és Tu-160 bombázóktól a Szu-34-es taktikai vadászgépekig. Ugyanakkor haditengerészeti cirkálórakéta-hordozókat és szárazföldi hordozórakétákat használtak. Ez az átfogó megközelítés jelzi az oroszok erőfeszítéseit az ukrán légvédelmi rendszer túlterhelésére a legbonyolultabb légi környezet megteremtésével. A szakértők kiemelt figyelmet fordítanak arra, hogy egy csapásban ennyi csúcstechnológiás fegyvert – a Kinzsal, Kalibr rakétákat és az Ukrajna ellen másodszor használt hiperszonikus rakétát – alkalmazzanak. Ez arra utalhat, hogy Oroszország a nemzetközi szankciók ellenére jelentős készletet tudott felhalmozni ezekből a rendkívül drága lőszerekből. Egy ilyen arzenál használata bizonyítja az agresszor készségét a konfliktus további eszkalálására, a nemzetközi elszigeteltség és a gazdasági korlátozások ellenére.

Külön felhívják a figyelmet a kárpátaljai Munkácsi kerületben történt incidensre, ahol egy orosz drón zuhant le. A magyar határtól mindössze néhány kilométerre van. A közösségi oldalakon megjelent számos videó mutatja be cirkáló rakéták repülését szinte a magyar-ukrán határ közelében. Ebben a helyzetben csak egy baleset akadályozta meg az esetleges nemzetközi válságot – mert a pálya bármilyen eltérése egy orosz rakéta NATO-tagállam területére zuhanásához vezethet.

Ez a helyzet komoly figyelmeztetés kell, hogy legyen a magyar kormány számára, amely továbbra is egyensúlyozni próbál az európai szolidaritás és az Oroszországgal való “speciális kapcsolatok” között. Orbán Viktor miniszterelnök többször is ellenezte az Oroszország elleni szankciókat, és meggátolta az Ukrajnának nyújtott segélyekkel kapcsolatos fontos döntéseket, magyar nemzeti érdekeket védőként pozícionálva magát. A tegnapi támadás azonban egyértelműen bebizonyította, hogy semmilyen politikai kétértelműség nem védhet meg egy esetleges fenyegetés ellen. Érdemes emlékeztetni arra, hogy Kárpátalja területén nagyszámú magyar kisebbség él, amelynek sorsát a hivatalos Budapest oly szorosan őrzi. A hatalmas támadás során ugyanolyan veszélynek voltak kitéve, mint Ukrajna többi lakosa. Az orosz rakéták nem tesznek különbséget potenciális áldozataik nemzetisége között, és semmilyen “különleges kapcsolat” nem tudja garantálni az ukrajnai magyar közösség vagy magának Magyarország határ menti térségeinek lakóinak biztonságát.

Jelző, hogy a szomszédos Lengyelország, amely következetesen támogatja Ukrajnát és erősíti saját légvédelmét, kénytelen volt felemelni levegőbe vadászgépeket a légterének védelme érdekében. Ez nemcsak Ukrajnát, hanem az egész közép-európai régiót is fenyegeti.

Ez a helyzet katalizátorrá kell, hogy váljon a magyar hatóságok számára, hogy újragondolják álláspontjukat az orosz agresszióval kapcsolatban. Az orosz rakéták és drónok Magyarország határai közelében közvetlen bizonyítékai annak, hogy a fenyegetés politikai pozíciótól és földrajzi elhelyezkedéstől függetlenül bárkit érinthet. Itt az ideje, hogy Magyarország egyértelmű döntést hozzon: folytassák az egyensúlyozás politikáját, amely nem garantálja a biztonságot, vagy csatlakozzon az európai közösség közös erőfeszítéseihez az orosz agresszió elleni küzdelemben. Hiszen a következő alkalommal egy orosz rakéta nemcsak repülhet a határ közelében, hanem át is lépheti azt – és akkor semmilyen diplomáciai nyilatkozat nem tudja megakadályozni a tragikus következményeket.

Részvény: