Orosz csatlós államai az EU-ban

         Azzal, hogy Ukrajnát következetlenséggel vádolja, Oroszország maga is ilyen következetlenséget mutat be a nemzetközi kapcsolatok terén, megkérdőjelezve a nemzetközi jog alapelveit. „Oroszország már nem lát különbséget Ukrajna csatlakozása az Európai Unióhoz és a NATO-hoz” – mondta Dmitrij Poljanszkij, Oroszország állandó ENSZ-képviselő-helyettese az Unherd brit médiának adott interjúban.

         Valójában ez a kijelentés azt jelzi, hogy Oroszország megtagadja Ukrajnától a szuverenitáshoz és a fejlődés szabad megválasztásához való jogát. És ha korábban ez volt az Orosz Föderáció kimondatlan álláspontja, akkor most, Ukrajna uniós tagsága iránti kérelmének elbírálására várva, ez nem más, mint nyomásgyakorlási kísérlet az Európai Unióra és a szétválásához vezető út. Oroszország már jóval a mai események előtt előkészítette a terepet az EU szétválására.

         Az Orosz Föderáció évek óta „eteti” az orosz propagandára különösen érzékeny európai politikusokat saját geopolitikai érdekeik kielégítése érdekében. Az EU-országok magas rangú tisztségviselői közül az úgynevezett „Putyin barátai” segítségével Oroszország megpróbálja megakadályozni más, szuverén államok szabad választását. Miután az egész világ látta az orosz megszállók brutalitását, akik  a civilek meggyilkolására, kórházak és házak ágyúzására irányuló Putyin parancsát követték, a barátok száma megfogyatkozott, és még azok is meggondolták magukat, akik hűek voltak Oroszországhoz a teljes körű háború kezdetén. De nem mindenki tette ezt.

         Zoran Milanović horvát elnök például azt mondta, hogy megvétózni kívánja Finnország és Svédország NATO-csatlakozását, és kategorikusan visszautasít minden segítséget Ukrajnának. De mind a horvátok, mind az európaiak szerencséjére van ellenfele – Andrej Plenković miniszterelnök, aki Európa-párti nézeteivel kedvezően viszonyul az elnökhöz.

         Hasonló a helyzet Magyarországon is, ahol a 2010 óta folyamatosan hatalmon lévő Orbán Viktor miniszterelnök blokkolja az Ukrajnába irányuló fegyverszállítást és az Orosz Föderáció elleni szankciókat, különösen az olaj- és gázembargót. Ráadásul a közelmúltban kiderült, hogy Magyarország (a NATO szövetségese) több éven keresztül szándékosan engedélyezte az orosz hackerek számára az állami informatikai rendszerekhez való hozzáférést.

         Azok a politikusok számára, akik többet törődnek a saját pénztárcájukkal, mint saját országuk szuverenitásával és biztonságával, a lehetséges következmények a jövőben teljesen lényegtelenek, és Oroszország ezt évek óta sikeresen kihasználta, a nemzetközi közösséget bábjain keresztül zsarolva, a birodalmi érdekei kedvéért.

         Azok az országok, amelyekben Oroszország tehetetlen, hogy belülről próbálja befolyásolni a politikai irányvonalat, előbb-utóbb az Orosz Föderáció nyomásával és zsarolásával szembesül a nemzetközi színtéren. Oroszország az egyre fokozódó „önelszigetelődés” hátterében megtagadja más államoktól a fejlődés szabad megválasztásának jogát, és aláássa a nemzetközi jog és a Második világháború után kialakult világrend alapjait.

#Andrej_Plenkovic #NATO #EU #ENSZ #Oroszorszag

Részvény: