Orbán Viktor és Magyar Péter új fronton csap össze – „A politikai jó ízlés határain belül…”

Orbán Viktor bejelentette, hogy a kormány újabb Nemzeti Konzultációt indít a Tisza feltételezett adóemelési terveiről, amit a miniszterelnök szerint a jogszabályoknak megfelelően fognak megfogalmazni. Magyar Péter „hazugságra alapított pártpropagandának” nevezte a kezdeményezést.

Orbán kezdeményezésére újabb Nemzeti Konzultációt indít a kormány a Tisza állítólagos adóemelési terveiről

Orbán Viktor miniszterelnök a kötcsei Polgári Pikniken jelentette be, hogy a kormány mozgósítási eszközként újabb Nemzeti Konzultációt indít, ezúttal a Tisza Párt feltételezett adóemelési politikájáról. A kormányfő később az ÖT-nek adott interjújában azt mondta: a kérdéseket „a fennálló jogszabályoknak megfelelően” fogják megfogalmazni.

Orbán Viktor arra a riporteri kérdésre, hogy a kormány nem szervezhet konzultációt a legnagyobb kihívója, egy ellenzéki párt konkrét javaslatáról, annak lejáratására és közpénzből, azt válaszolta: „Ilyet nem szabad csinálni, ezzel egyetértek. Úgy kell a konzultációs kérdéseket megfogalmazni, hogy korrekt legyen.”

„Már dolgoznak ezen a jogászok, látom az izzadtságcseppeket a homlokukon, hogy hogy kell ezt úgy megfogalmazni, hogy a jog, meg a politikai jó ízlés határain belül maradjon”

Magyar Péter: „Hazugságra alapított konzultáció”

Élesen bírálta a bejelentést Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke. Az ATV Híradónak azt mondta: a kormány „teljességgel törvénytelen”, hazugságra épülő nemzeti konzultációt készül indítani, amely szerinte nem az ország érdekeit, hanem „a Fidesz és Orbán Viktor politikai túlélését szolgálja”.

„Miközben hárommillió ember él létminimum alatt, a kormány újabb tízmilliárdokat készül elégetni egy aljas pártpropagandára” – fogalmazott Magyar.

Tisza hivatalos adóprogramja

Hétvégén Kötcsén Kármán András, a Tisza Párt költségvetési és adópolitikai szakértője azt hangsúlyozta: a párt nem emelné a munkabéreket terhelő adókat. A program szerint:

  • visszahoznák a Katát,
  • a minimálbéresek adóterheit 15-ről 9 százalékra csökkentenék,
  • adókedvezményt kapna mindenki, aki a jövő évi mediánbér (625 ezer forint) alatt keres,
  • az átlag feletti jövedelmek továbbra is 15 százalékos kulcs alá esnének,
  • az 5 milliárd forint feletti vagyonokra 1 százalékos éves vagyonadót vezetnének be,
  • a vényköteles gyógyszerek áfáját nullára, az egészséges élelmiszerekét és a tűzifáét 5 százalékra csökkentenék.

„Nincs ellensúly a kieső bevételekre”

A Tisza programját ugyanakkor több közgazdász is bírálja. Vadász Iván okleveles adószakértő szerint a tervezett adócsökkentések jelentősen szűkítenék a költségvetés mozgásterét, miközben a vagyonadó rövid távon nem tudná ellensúlyozni a kieső bevételeket.

„A vagyonadó nehezen ellenőrizhető, sok a vitalehetőség, és fennáll a vagyon külföldre menekítésének veszélye” – mondta Vadász. Hozzátette: az áfakulcs csökkentése sem feltétlenül hoz mérséklődő árakat a fogyasztóknak, a költségvetési bevételt viszont jelentősen csökkenti.

Részvény: