Orbán Viktor miniszterelnök az idei évértékelőjében komoly bejelentést tett: jön az adómentes csed és gyes, és a két- és háromgyerekes anyák is elfelejthetik az adóbevallást. A háromgyerekesek már 2025 októberétől, jövő év januárjától pedig a 40 év alatti kétgyerekesek is adómentességet élvezhetnek. Később számos további információ érkezett az szja-mentességről, most ezeket rendszereztük.
Hány embert érint Orbán Viktor miniszterelnök döntése az szja-mentességről?
A napokban az Index birtokába került egy kormányzati számítás, amelyből erre a kérdésre is választ kapunk. A háttérdokumentum megegyezik Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter által később publikált számokkal.
A 25 év alattiak szja-adómentessége 550–600 ezer embert, a 30 év alatti anyák adómentessége 55–65 ezer embert, a háromgyermekes anyák élethosszig tartó szja-mentessége – amely teljesen új elem – mintegy 200–250 ezer édesanyát érint. A négygyermekesek adókedvezménye folytatódik, ez 65–70 ezer főt érint, míg a szintén új elemnek számító csed és gyed teljes szja-mentessége évente 20–40 ezer édesanyát érint. A kétgyermekes édesanyák adómentessége pedig 2026-ban 110–120, 2027-ben és 2028-ban évente 210–230, 2029-ben pedig további 100–110 ezer ember érint.
Így összesen csak az szja-adómentességet érintő kormányzati döntés 1 millió 715 ezer embert érint.
Pontosan kiket érint a bejelentés?
Leegyszerűsítve azt az édesanyát, akinek van munkából származó jövedelme és legalább két gyermeke. A négygyermekes anyák eddig alanyi jogon kapták az adómentességet, információink szerint nem lesz változás a korábbi gyakorlathoz képest a két- és háromgyermekesek esetében sem.
Hogyan vehető igénybe a kedvezmény?
A már meglévő kedvezményekből kiindulva igénybe vehető lesz év közben, a munkáltatónak, kifizetőnek adott adóelőleg-nyilatkozattal, továbbá az adóévre vonatkozó szja-bevallásban is.
Átlagosan mennyi pénzhez jutnak a magyarok?
Ezzel kapcsolatban többféle számítás is megjelent – köztük politikai motivációktól nem mentesek. Mi a Bankmonitor számítására hívjuk fel a figyelmet, mint jó kiindulópontra. A csecsemőgondozási díj, azaz a csed, a szülési szabadság 24 hetére, azaz 168 napig jár. Megegyezik a korábbi fizetéssel, amelyből kizárólag 15 százalék szja-t vonnak le. A KSH adatai alapján a nők bruttó átlagkeresete 2024 első három negyedévében 586 723 forint volt. Egy ilyen jövedelemmel rendelkező nő eddig 498 714 forint csedet kapott kézhez. A tervek alapján azonban ténylegesen havi 586 723 forintot kapna kézhez a kismama – így ez átlagosan 88 008 forint emelkedést jelentene.
A gyermekgondozási díj, azaz a gyed, fő szabály szerint a csedet követően a gyermek kétéves koráig jár. A gyed összege a figyelembe vehető bér 70 százalékának felel meg, de nem lehet magasabb, mint a minimálbér kétszeresének 70 százaléka. Egy átlagos jövedelemmel rendelkező nő esetében az utóbbi szabály lép életbe. Nála a gyed összege jelenleg 407 120 forint lenne, ebből vonják le a személyijövedelemadó-előleget és a biztosítottat terhelő nyugdíjjárulékot. A 15 százalék szja-ból kiindulva a maximális gyed összegét 61 068 forint szja terheli, amelyet a jövőben nem vonnának le.
Hogyan hat ez a hitelkeretre?
A háromgyermekes családok jövedelme akár 18,9 százalékkal, míg a kétgyermekes családoké megközelítőleg 14,07 százalékkal emelkedhet. Az egygyermekes családoknál 1,16 százalékkal növekedhet a bevétel. Egy háromgyermekes család akár évi 1,1 millió forintot is félretehet. Lakáshitel esetén a jelenlegi nettó átlagfizetésből 53 millió forintos hitelt vehetnek fel, de az új szabályokkal ez a hitelfelvételi keret 63 millió forintra nőhet.
Mikortól mi élesedik?
- Jelenleg 25 éves korig és maximum az átlagbérig mindenki szja-adómentességet élvezhet, ahogy – szintén az átlagbérig – a 30 éves kor alatti édesanyák is. A mostani kormányzati döntés értelmében az átlagbérig terjedő felső plafont eltörlik a 30 éves kor alatti édesanyák esetében.
- A következő lépcsőfok úgy néz ki, hogy ha egy édesanyának három vagy annál több gyermeke van, akkor az adómentességet már októbertől élete végéig élvezheti, a korábbi négy gyermekszám háromra csökken.
- És ahogy azt említettük, a 40 év alatti kétgyermekes anyukáknál 2026 januárjától lép életbe az adómentesség,
- 2027-től a 40–50 év közötti nőknél,
- 2028-tól az 50–60 év közöttiekre,
- majd 2029-től a 60 év felettiekre is érvényes lesz.
- Viszont a csed és gyed teljes szja-mentessége már idén júliustól élesedik.
Van kivétel, aki nem érvényesítheti az adómentességét?
A jelenleg birtokunkban lévő információk szerint nincs. 2030-tól, úgy, ahogy azt Orbán Viktor bejelentette, minden, legalább kétgyermekes édesanya élete végéig szja-mentességet kap.
Az apák adó-visszatérítés összegét érinti a mostani változás?
Nem. Sőt az is emelkedik. Orbán Viktor szombaton megerősítette, hogy a gyerekek után járó adókedvezményt megduplázzák: 1 gyerek után 20, 2 gyerek után 80, 3 vagy több gyerek után 200 ezer forintot lehet levonni a szülők adójából. Ezt az édesapa külön érvényesítheti. Tehát egy átlagos háromgyerekes családban az édesanya akár évi 1,1 millió forintot is félretehet úgy, hogy az édesapa még 2,4 millió forintot visszaigényel. Feltehetőleg erre célzott Orbán Viktor, amikor Európa legnagyobb adócsökkentési programjáról beszélt.
Mekkora kiadást jelent ez a költségvetésnek?
A bejelentett intézkedések becslések szerint 1200 milliárd forintos terhet jelentenek, ami jelentős kiadás, ám célszerű a mérleg mindkét oldalát megvizsgálni.
A 2025-ös költségvetésben 3754 milliárd forintra növelték a családok támogatására szánt forrásokat, ami 447 milliárd forinttal több, mint a tavalyi keret. Ez kétségkívül jelentős teher a költségvetésben, ám számos elemzés hajlamos csupán a kiadási oldalra hangsúlyt fektetni. Holott valószínűsíthető, hogy a háztartások bankszámláin keletkező pluszforrások jelentős részét fogyasztásra, megtakarításra vagy épp hitelfelvételre fordítják, ezáltal jelentős adóbevétel áramlik az államkasszába – vagyis a kiadási oldal terhét tompítják a bevételi oldali pluszbeáramlások.
Miért fontos ennyire a kormánynak a családtámogatás?
Bár a kormány által felépített családtámogatási rendszer Európában is egyedülálló, ennek ellenére tavaly 77 500 gyermek jött világra, 9,1 százalékkal, 7725-tel kevesebb, mint 2023-ban. Amióta vezetik ezt a statisztikát, azóta ez volt a valaha mért legalacsonyabb születésszám. Ugyanakkor Orbán Viktor szerint ha 2010-ben nem vezettek volna be új családtámogatási rendszert, még ennél is drámaibb lenne a kép, és kétszázezerrel kevesebb gyermek született volna meg Magyarországon.
A most bejelentett intézkedés jól illeszkedik a korábbi kormányzati ösztönzőprogramokba, sőt ez bizonyos értelemben a korábbi rendszer továbbfejlesztése. A kormány a munkaalapú társadalom mellett – egyfajta pozitív szankcióként – továbbra is a családalapítást támogatja. Az elmúlt 14-15 évben több mint 30 családtámogatási elem segítette, segíti a családokat. A kormány elveti az ellenzék családi pótlék növelésére fókuszáló narratíváját, mivel szerinte annak a rendszer egészével történő kiragadása helytelen, és a munkaalapú társadalom támogatása helyett a szociális segély jellegű támogatásokat helyezné előtérbe.