Olaf Scholz német kancellár megtartotta beszédét a berlini Bundestagban a ma délután esedékes bizalmi szavazás előtt, melyben az állami befektetések fontosságát hangsúlyozta a gazdasági növekedés érdekében, valamint megismételte, nem támogatja sem a Taurus rakéták, sem a német haderő Ukrajnába küldését. A szociáldemokrata Scholz beszédére reagálva Friedrich Merz kereszténydemokrata (CDU-CSU) kancellárjelölt heves kritikát fogalmazott meg – írja a Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Olaf Scholz német kancellár elmondta, „a politika nem játék”, így a kormányra kerüléshez „erkölcsi érettség” szükséges. A szociáldemokratákkal (SPD) és zöldekkel pár héttel ezelőttig együtt kormányzó liberálisokat (FDP), akik vezetőjét, Christian Lindnert menesztette a kormányából, Scholz azzal vádolta, hetekig „szabotálták” a saját kormányukat.
A német sajtóban kampánybeszédként értelmezett felszólalásban Scholz kijelentette, a német alaptörvénybe foglalt adósságfék „modernizálásra” van szükség a gazdaság fellendítése céljából, valamint az élelmiszeráfa 7%-ról 5%-ra csökkentését ígérte.
Scholz szerint a tiszteletet nemcsak azok érdemlik meg, akik évi 200 ezer eurót keresnek. „Elutasítom az egyesek kárán a többiek javára folytatott politikát” – fejezte ki. A szociáldemokrata politikus az ukrajnai háborúról is szót ejtett.
Ne áltassuk magunkat: ha Putyin legyőzi Ukrajnát, akkor Európa biztonsága hosszú távon óriási veszélybe kerül
– fogalmazott.
Ám Scholz nem lépne olyat, ami szerinte veszélybe sodorhatja Németország biztonságát.
És ezért nem szállítunk cirkálórakétákat , egy olyan nagy hatótávolságú fegyvert, amely mélységi támadást mérhet Oroszországra. És természetesen nem küldünk német katonákat ebbe a háborúba. Addig nem, amíg én vagyok a kancellár
– szögezte le, noha a haderő fejlesztése mellett letette a garast.
Friedrich Merz, aki a február 23-i választás fő esélyesének, a kereszténydemokrata CDU-nak a kancellárjelöltje,
heves kritikával illette Scholz kormányzását.
Az FDP Scholz által menesztett ex-pénzügyminiszteréről úgy szólt, „nyilvánvaló, hogy a tisztelet ott véget ér, ahol más politikai vélemények kezdődnek.” A kereszténydemokrata politikus úgy vélekedett, Scholz
szégyent hozott Németországra,
és azzal példálózott, hogy állítólag az Európai Tanács egyik ülésén a szociáldemokrata nem volt hajlandó megszólalni, mások kérlelésére sem.
A Taurus rakéták Ukrajnába küldését kilátásba helyező Merz szerint ők is minél hamarabb véget vetnének a háborúnak, viszont
meg akarjuk tudni védeni magunkat, hogy ne kelljen megvédenünk magunkat.
A Bundestag a várakozások szerint minden bizonnyal meg fogja szavazni a bizalmatlansági indítványt a kancellár ellen,
és február 23-ára írhatják ki az új választást. A közvélemény-kutatások átlagában a voksok 32%-ával a CDU vezet, így nagy eséllyel ők adhatják a következő német kancellárt.