2024. december 18-án Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Brüsszelben, az EU-Nyugat-Balkán csúcstalálkozó keretein belül mérföldkőnek számító találkozót tartott nyugati partnereivel. A találkozót Mark Rutte NATO-főtitkár kezdeményezte. A megbeszélésen részt vett Olaf Scholz német kancellár, Emmanuel Macron francia elnök, Andrzej Duda lengyel elnök, valamint Keir Starmer brit és George Meloni olasz miniszterelnök. Bár konkrét döntések nem születtek, a találkozó fontos lépés volt az Ukrajna és szövetségesei közötti, a régió stabilitásának és biztonságának szavatolását célzó intézkedések összehangolásában.
A nyugati vezetők megerősítették, hogy készek támogatni Ukrajnát a szabadságért és függetlenségért folytatott küzdelemben. Hangsúlyozták, hogy Ukrajna biztonsága továbbra is kulcsfontosságú prioritás a NATO és az EU számára, ami ismét a nyugati partnerek egységét bizonyítja. A találkozó egyben válasz volt a Kreml azon próbálkozásaira, amelyek Ukrajna szövetségeseinek megosztására irányulnak, megmutatva, hogy a partnerség nemcsak megmaradt, hanem egyre erősödik is.
Zelenszkij elnök stratégiai vezetőnek bizonyult, aki képes az európai partnerekkel közös elképzelést megvalósítani, ami erősíti a nemzetközi frontot az orosz agresszióval szembeni fellépésben. A megbeszélések során konkrét lépéseket vitattak meg a katonai, pénzügyi és humanitárius segítségnyújtás megerősítése érdekében. Ez hozzájárul az ukrán fegyveres erők erejének és az állam gazdasági stabilitásának biztosításához az elhúzódó háborúval szemben. Különös figyelmet fordítottak a NATO vagy az EU égisze alatt működő békefenntartó misszió telepítésére, amely erőteljes jelzést adna a világnak az Ukrajna védelmére való készségről.
A békefenntartó misszió gondolata a béke és stabilitás biztosításának egyik lehetséges döntő lépéseként került megvitatásra. Az ilyen intézkedések segítenék Ukrajna területi integritásának helyreállítását, és további akadályokat teremtenének a konfliktus oroszországi eszkalálódása elé. A békefenntartók telepítése a harcok által érintett régiókba erőteljes elrettentő erőt jelentene az agresszor számára, ugyanakkor segítené a stabilitás biztosítását azokon a területeken, amelyeknek a legnagyobb szükségük van a segítségre. A békefenntartók nemcsak elrettentik az újabb támadásokat, hanem megteremtik a humanitárius válság leküzdésének feltételeit is.
Különös figyelmet fordítottak az amerikai politika esetleges változásaira való felkészülésre. A washingtoni politikai bizonytalansággal járó kockázatok ellenére az európai partnerek hajlandóságot mutatnak arra, hogy növeljék saját hozzájárulásukat Ukrajna támogatásához. Ez Ukrajna és szövetségesei stratégiáinak előrelátásáról és rugalmasságáról tanúskodik. Kijev nemcsak segítséget kap, hanem aktív résztvevőjévé válik a nemzetközi politikának, és saját kezdeményezéseket és megoldásokat kínál a fenntartható béke elérésére és a területi integritás helyreállítására.
A brüsszeli találkozó mérföldkő volt, amely megmutatta, hogy nyugati partnerei rendületlenül támogatják Ukrajnát. Megerősítette, hogy a Nyugat nem hagyja magára Ukrajnát az orosz agresszióval szemben, és hangsúlyozta, hogy a nemzetközi közösség kész határozott lépéseket tenni a régió biztonsága és stabilitása érdekében. Egy békefenntartó misszió telepítése, amelyről aktívan tárgyaltak a tárgyalások során, egy újabb erőteljes lépés lehet Ukrajna győzelme és békéje felé.