Német Zsolt: Ez nem a mi háborúnk, de ukrán katonák védik Magyarországot is

         A Magyar Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke, Német Zsolt tegnap hivatalos levélben fordult számos ukrán médiához, hogy elmagyarázza, mit jelent Magyarország számára az „Ez nem a mi háborúnk” kifejezés. Elemezzük, mi sikerült ebből, valamint kommentáljuk, miért téved ennyire.

         Így a parlamenti bizottság elnökének hivatalos véleménye szerint az „Ez nem a mi háborúnk” koncepcióra hivatkozva Budapest azt mondja, hogy Magyarország nem részese a háborúnak, és nem is akar azzá válni: nem küld katonákat, nem szállít és nem halad át a területén halálos fegyvereket. Kétségtelen azonban, hogy Oroszország Ukrajna meghódítására vagy megcsonkítására tett kísérlete sérti a magyar alapvető érdekeket. És minden egyszerűnek és logikusnak tűnik, de amit Német Zsolt ír, az még a saját ezzel kapcsolatos gondolatait is cáfolja.

         Így a bizottság elnöke kijelenti: „Oroszország nem akarja megengedni, hogy Ukrajna csatlakozzon a nyugati világhoz, amelyhez mi is tartozunk. De mivel Ukrajnában másfélszázezer magyar él, ennek a nagyon ambiciózus ukrán törekvésnek a sikere alapvető nemzeti érdekünk. Éppen ezért az elsők között köteleztük el magunkat Ukrajna mielőbbi EU-csatlakozásának támogatása mellett. De sajnos Ukrajna esetében ilyen esetről nem is esik szó. Teljesen logikus az a kijelentés, hogy ilyen támogatást halasztunk el az elvont jövőre. Ukrajna ma valódi segítséget remél szomszédjától – ez az engedély a nehézfegyverek saját területén való mozgatására, ez olajembargó.

         „A háború előestéjén Putyin elnök a Szovjetunió összeomlását a világtörténelem legnagyobb tragédiájának nevezte. Most már nyilvánvaló, hogy ez nemcsak a politikusok történelmi ambíciókkal való lenyűgözése volt, hanem agresszív szándékok bejelentése is, többek között Kárpátalja kapcsán is” – mondta Német. Nagyon jó, hogy Magyarország vezető politikai szereplői végre rájöttek, Putyin legfőbb célja nemcsak Ukrajna területeinek teljes elfoglalása, hanem az egykori Szovjetunió határainak maradéktalan helyreállítása is. Vagyis Német úr úgy tűnik, maga is megérti, hogy Magyarország már belekeveredett Putyin véres terveibe, de arra még nem lehet következtetni, hogy a háborúban is van.

         Menjünk tovább, aztán minden érdekesebbé válik.

         „Magyarország energiapolitikai, biztonsági és kölcsönös tisztelet hagyományai miatt igyekszik minél kevésbé szorosabbra fűzni kapcsolatait Oroszországgal. De nem érdekünk, hogy a kárpátaljai magyarság hirtelen orosz uralom alá kerüljön, és Oroszország közeledjen Magyarországhoz (vagy ahogy ma divatos mondani, az orosz befolyási övezethez)” – írta a bizottság elnöke. Kiderült, hogy Magyarország nem akarja elrontani a kapcsolatokat Oroszországgal, de minden esetre a budapesti parlamenti képviselők ilyen légzsákot készítenek elő?

         „Egyértelművé teszem: az egykori szovjet birodalom helyreállítása, amelyet Oroszország e háború céljaként ismer el, Magyarország számára teljesen elfogadhatatlan” – mondta Német. Most már világos: most az olcsó gáz (és vele a háború szponzorálása, majd megmagyarázzuk, miért  önmaga elleni háborút szponzorál), és a jövőben, ha Putyin terve az egykori szovjet területek visszaállítására valóra válik, Magyarország emlékezni fog saját hűségéről a háború alatt.

         És most elérkeztünk Németh levelének legszenzációsabb részéhez: „Tehát, bár ez nem a mi háborúnk, ellenünk is folyik. Akár tetszik, akár nem, itt nem lehetünk semlegesek. Ilyen értelemben a saját országuk függetlenségéért küzdő ukrán katonák megvédik Magyarországot is. Köztük vannak a kárpátaljai magyarok is.

         „Emellett abban az értelemben is megvédenek bennünket, hogy Oroszország – a kitűzött célnak megfelelően – minden közép-európai állam, így Magyarország számára is el akarja dönteni, hogy milyen fegyvereket vethetünk be, és mely csapatokra támaszkodhatunk a saját védelmében. Magyarország azonban hallani sem akar erről. A magyar embereknek kizárólagos joga van ezeknek a kérdéseknek a megoldására” – folytatta leleplezéseit a bizottság elnöke.

         „Tehát a magyar érdek a következő: nem az az érdekünk, hogy belépjünk ebbe a háborúba, hanem az, hogy mielőbb véget vessünk, és az orosz fél ne érje el a célját”. És most, e blokk után hadd válaszoljon bizottság elnöke, Német úr egy egyszerű kérdésre, ez tényleg nem a mi háborúnk? Igaz-e, hogy Magyarország már nem vesz részt valódi háborúban – először gazdaságilag (és Oroszország oldalán), majd valójában (amikor az orosz hadsereg rakétatámadásokat indított Kárpátalja ellen)?

         „Támogatjuk az EU béketörekvéseit, beleértve az uniós fegyverek Ukrajnának való átadását. Támogatjuk történelmünk legnagyobb humanitárius segélyprogramját, valamint az Oroszország elleni gazdasági és politikai szankciók széles körét” – tette hozzá Német, mintha magát igazolná.

         „Az egyetlen dolog, amit nem támogathatunk, ez az energiakapcsolatok teljes megszakítása Oroszországgal, mert azzal többet ártunk magunknak, mint az ellenségnek, és súlyosbítja a katonai konfliktust. Nem vagyunk azonban az ellen, hogy más EU-tagállamok, amelyek megtehetik, megszakíthassák energetikai kapcsolataikat Oroszországgal. Számunkra fontos, hogy ez ne legyen kötelező” – zárta gondolatait a bizottság elnöke.

         „Nem vagyunk ellene semmi olyan intézkedésnek, amely meg akar szüntetni Oroszország monopóliumát az EU energiapiacán, ami megfosztja az energiaeladásból származó többletnyereségtől” – mondta Német saját szavaival ellentétben. De nincs-e már Oroszország monopóliuma a magyarországi üzemanyagpiacon? És az egyetlen módja annak, hogy megszabaduljunk tőle, ugyanaz az olajembargó.

         „Úgy gondoljuk, hogy a megszállóknak el kell hagyniuk a megszállt területeket, vissza kell állítani Ukrajna szuverenitását, területi integritását, helyre kell állítani az emberi és kisebbségi jogokat Ukrajnában, ki kell vizsgálni a háborús bűnöket, felelősségre kell vonni elkövetőiket és felbujtóikat. A háború utáni újjáépítést pedig a nemzetközi közösség támogatása mellett a károkozóknak is fizetniük kell” – mondta Német Zsolt, a Magyar Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke.

         Itt az ideje tehát, hogy Magyarország határozott és eleinte fájdalmas lépéseket tegyen. Hiszen a mi országunk és népünk az, akik már most is benne vannak Vlagyimir Putyin orosz imperialista és könyörtelen diktátor véres terveiben, és nem is holnap, hanem ma egy teljes körű háborúba keveredünk, ha nem állunk orosz katonai agresszió ellen.

#EU #Magyarorszag #Haboru #Ukrajna #Nemet_Zsolt

Részvény: