„Tessék, így néz ki az orosz kultúra. Ez nem a mi definíciónk, ez az ő definíciójuk saját magukra.”
A Kijev agglomerációjában lévő Irpiny határában állunk Olena Jampolska mérnökkel, az irpinyi városháza nemzetközi együttműködésért felelős vezetőjével. Velünk szemben a két és fél éve felrobbantott Romanivszkij híd romjai, erre bök rá a várostervező a gúnyos megjegyzés közben. Tőlünk balra az újjáépített híd, jobbra egy keskeny, rozogább verzió, amit az építkezés alatt átmenetileg használtak a helyiek. „Nem Tolsztoj, Dosztojevszkij vagy a balett az orosz világ. Hanem ez” – mutat körbe Jampolska.
Az Irpiny folyót átszelő új hidat tavaly novemberben adták át, de a város úgy döntött, nem takarítja el a régi híd maradványait: a romok mellett emlékmű emlékeztet arra, mi történt itt 2022 februárjában és az azt követő hetekben. A Kijev felé vezető, a fővárostól mindössze néhány kilométerre lévő hidat február 25-én, egy nappal az orosz invázió kezdete után robbantotta fel az ukrán hadsereg, hogy megakadályozza az orosz előrenyomulást Kijev felé.
A döntés fontos szerepet játszott Kijev ostroma során, ezzel viszont az egyetlen lehetséges menekülési útvonal is megsemmisült. Irpinyből 95 ezer ember menekült el azokban a hetekben egy sietve összerakott, fadeszkákból álló, düledező hídon. A romokon keresztül tömegesen menekülő helyiekről készült megrázó fotók az egész világsajtót bejárták, a háború korai szakaszának egyfajta szimbólumai lettek.