Műholdháború robbant ki az űrben az oroszok és amerikaiak között

Oroszország egy furcsa műholdat indított útnak, amelynek célja a jelek szerint az amerikai katonai műholdak lehallgatása a Föld körüli pályán. Jelenlegi pályája szerint valamikor 2022. augusztus 4-én közelítheti meg célpontját. Komoly műholdháború színterévé válhat a világűr.

Egy új orosz katonai kémműholdat lőttek fel Föld körüli pályára, hogy aztán amerikai katonai műholdakat figyeljen meg, hallgasson le. Indítása előtt az új orosz űreszközről azt pletykálták, hogy egy „felügyelő” műhold, és úgy gondolják, hogy kifejezetten arra tervezték, hogy más műholdakat becserkészzen, közelebbről megvizsgálja azokat. A kémszatelit, amely várhatóan a Koszmosz 2558 nevet kapja, ugyanarra a pályára került, mint a februárban felbocsátott USA 326 amerikai katonai műhold.

Marco Langbroek, a hollandiai Delft Műszaki Egyetem asztrodinamikai tanára szerint, aki követte a két műhold pályasíkját, az orosz műholdat akkor indították, amikor az amerikai műhold az oroszországi Pleszetszk űrrepülőtér felett haladt – írja az Interesting Engineering.

„A két pálya nagyon közel van egymáshoz, a fő különbség egy viszonylag kis, néhány tíz kilométeres eltérés a pályamagasságban” – mondta Langbroek a Gizmodónak adott interjúban. A szakértő szerint ez egy nagyon egyértelmű jelzés.

Az amerikai műhold egy 97,4 fokban ferde Nap-szinkron pályán mozog, míg az orosz műhold egy 97,25 fokban ferde pályán halad. Az orosz műhold is manőverezhet pályáján a következő napokban, hogy még közelebb kerüljön amerikai társához. Ha egyik eszköz pályáján sem módosítanak, akkor a Koszmosz 2558 augusztus 4-én körülbelül 75 kilométeres távolságban fog elhaladni az USA 326 mellett.

Nem tudni, hogy a két kémműhold pontosan milyen feladatokat lát el a világűrben. Feltételezhető, hogy az oroszok által kipécézett USA 326 hírszerzési információkat gyűjt az orosz-ukrán háborús frontvonalról, valamint oroszországi célpontokról.

A műholdak kergetőzése és az űrháború már nem újdonság

A Langbroekhez hasonló szakértők szerint egy ilyen típusú orosz műholdat már korábban is használták pályán lévő műholdak becserkészésére.

De az Egyesült Államok a múltban volt már az űrbeli kémkedés elkövetője és áldozata is. 2020-ban az USA 245-öt, egy alacsony Föld körüli pályán lévő elektro-optikai kémkedő műholdat egy másik orosz műhold, a Koszmosz 2542 követte.

Az USA 276, egy titkos amerikai katonai műhold 2017 júniusában közelítette meg a Nemzetközi Űrállomást mintegy 6,4 kilométer távolságban. Egy amerikai műholdat, amelyet állítólag szintén űrkémkedésre használtak, korábban, 1998-ban fedeztek fel amatőrök.

Az űrben az oroszok már robbantottak is: még novemberben hozták azt a döntést, hogy egy több mint kéttonnás kémműholdjukon próbálják ki új rakétarendszerüket. A 2200 kilogrammot nyomó Kozmosz 1408, amelyet 1982-ben bocsátottak Föld körüli pályára, felrobbantása után űrszemétként folytatja pályafutását, amivel máris pánikot okozott a Nemzetközi Űrállomáson (ISS), mert annak kitérőmanővereket kellett végrehajtania az űrszemét miatt.

Forrás:https://www.napi.hu/tech/kemmuhold-szatelit-oroszorszag-roszkozmosz-haboru-egyesult-allamok.757445.html #űrkutatás #oroszország #roszkoszmosz #kémek #egyesült_államok #műhold #tech

Részvény: