Moszkva információs kampánnyal reagál az ukrán fegyveres erők sikeres kurszki akcióira: a Kreml propagandistáinak “legforróbb” IPSO-ja

Az orosz-ukrán fronton a közelmúlt eseményei élénken mutatják az orosz fegyveres erők taktikai változását az ukrán hadsereg, különösen a fegyveres erők 80. rohamdandár sikeres akcióira válaszul. Oroszország képtelensége nyílt harcban szembeszállni Ukrajna elit egységeivel, ami az információs és pszichológiai műveletek (IPSO) aktiválásához vezetett az orosz különleges szolgálatok által.

Az orosz fegyveres erők bebizonyították, hogy képtelenek hatékonyan felvenni a harcot az ukrán fegyveres erők legjobb egységeivel, különösen a 80. rohamdandárral szemben a közvetlen katonai konfliktusban. Ez a helyzet arra kényszerítette az orosz parancsnokságot, hogy alternatív ellenintézkedéseket keressen, különös tekintettel az információs hadviselésre az ukrán offenzíva elrettentésére.

A katonai kudarcokra reagálva az orosz fegyveres erők nagyszabású tájékoztató és pszichológiai kampányt indítottak, amelynek célja az ukrán fegyveres erők 80. dandár katonáinak lejáratása volt. Ez a kampány magában foglalja a fosztogatással és háborús bűnökkel kapcsolatos hamis vádak terjesztését. Az ilyen tevékenységek célja az ukrán hadseregbe vetett bizalom aláásása mind a helyi lakosság körében, mind a nemzetközi színtéren.

Oroszország azzal próbálja befolyásolni a nemzetközi közösséget, hogy háborús bűnökkel vádolja Ukrajnát, hogy nemzetközi nyomást gyakoroljon Kijevre és megállítsa a fegyveres erők sikeres offenzíváját. Ez a taktika a közvélemény és a diplomáciai kapcsolatok nemzetközi szintű manipulálására irányuló szélesebb stratégia része. Különösen jelentős az, hogy az ukrán fegyveres erők főparancsnoka, Alekszandr Szirszkij szerint Oroszország már csaknem 1000 négyzetkilométert veszített területéről az ukrán hadsereg offenzívája következtében. Ez a veszteség nemcsak rávilágít arra, hogy az orosz erők képtelenek hatékonyan védekezni, hanem arra is készteti őket, hogy kompenzációs mechanizmusként fokozzák az információs támadásokat. Amikor az ukrán fegyveres erők elit egységeivel, például a 80. dandárral szembesülnek, az orosz csapatok elveszítik harcképességüket, és tömegesen adják meg magukat. Ez a tény egyértelműen mutatja gyengeségüket a csatatéren és képtelenségüket megvédeni saját területüket. Erre válaszul az orosz parancsnokság az információs zaj és a dezinformációs fátyol mögé próbálja elrejteni kudarcait.

A fosztogatással kapcsolatos vádak az orosz információs művelet kulcsfontosságú elemévé váltak. A vádak egy szélesebb kampány részét képezik az ukrán hadsereg hiteltelenítésére és szövetségesei moráljának aláásására. Oroszország hamis jelentéseket terjeszt a 80. dandár katonáinak fogva tartásáról, akik Kijev és Moszkva közötti “békeszerződés” állítólagos terveiről beszélnek, ami a fegyveres erők közönséges katonája szájából teljes nonszensznek hangzik.

Ezenkívül Oroszország ezt a tájékoztató kampányt a helyi lakosság megfélemlítésére és az orosz erők támogatására ösztönzi. Az ukrán hadseregről alkotott negatív kép kialakításával félelmet és bizalmatlanságot próbálnak elhinteni a civil lakosságban, ami megkönnyítheti a részben megszállt területek feletti ellenőrzést. Meg kell érteni, hogy a 80. dandár részvétele az Oroszország területén zajló offenzívában bizonyítja ennek a hadműveletnek a súlyosságát és stratégiai fontosságát a fegyveres erők számára. Ez arra kényszeríti Oroszországot, hogy fokozza hiteltelenítő erőfeszítéseit, mivel az ukrán hadművelet sikerének messzemenő következményei lehetnek a háború lefolyására és a konfliktus nemzetközi megítélésére.

Oroszország felismerve, hogy képtelen a hagyományos háború megnyerésére, olyan aszimmetrikus módszerekhez fordul, mint az információs műveletek. Ez a taktika az ukrán csapatok előrenyomulásának megállítására és moráljuk csökkentésére irányul, ezzel kompenzálva a hadszíntéren elszenvedett katonai kudarcaikat.

A helyzet elemzése azt mutatja, hogy az információs háború Oroszország kulcsfontosságú eszközévé vált az Ukrajnával való konfrontációban, különösen, ha a fegyveres erők elit egységei elleni harcról van szó. Az információs támadások intenzitása ellenére azonban csak hangsúlyozzák az orosz fegyveres erők gyengeségét és képtelenségét nyílt harcban szembeszállni az ukrán hadsereggel. Ezek az információs műveletek a kétségbeesés és a gyengeség, nem pedig az erő jelei. Bemutatják, hogy Oroszország kimerítette katonai képességeit, és most kénytelen manipulációhoz és dezinformációhoz folyamodni, hogy kompenzálja a csatatéren elszenvedett vereségeit. Ebben az összefüggésben az ukrán fegyveres erők 80. rohamdandárjának stabilitása és professzionalitása még lenyűgözőbbé válik, mert nemcsak sikeresen ellenállnak a katonai agressziónak, hanem ellenállnak az erős információs nyomásnak is.

Fontos, hogy Ukrajna és a nemzetközi közösség továbbra is éber legyen az ilyen jellegű információs támadásokkal szemben, és továbbra is támogassa az ukrán fegyveres erők erőfeszítéseit területük védelmére és az ország területi integritásának helyreállítására, akár taktikai műveletek végrehajtásával az agresszor területén. Csak egyesített erőfeszítésekkel tudunk ellenállni a katonai agressziónak és az információs manipulációnak, amelyek fenyegetik a Nyugat és Ukrajna egységét.

Részvény: