Milyenek voltak a tárgyalások Ukrajna és Oroszország között?

         2022. március 29-én, kedden Isztambulban újabb tárgyalási fordulóra került sor Ukrajna és Oroszország képviselői között. Március közepe óta ezek az első személyes megbeszélések. Az előző néhány fordulót videó linken bonyolították le. A megbeszéléseket az isztambuli Dolmabahce palotában tartották, a sajtó elől elzárva. A tárgyalások a kezdete után körülbelül három órával értek véget.

         Korábban azt mondták, hogy két napig bírják. És mivel az orosz fél Putyinhoz vitte jóváhagyásra az ukrán szerződéstervezetet, egyelőre nem világos, hogy mikor lesz a következő forduló.

         A tárgyalások megkezdése előtt Recep Tayyip Erdogan török elnök, aki közvetítő lett, így szólt a tárgyaló felekhez: „Most egy olyan időszakba léptünk, amikor a tárgyalásoknak konkrét eredményeinek kell lenniük. Mindenkinek az az érdeke, hogy mihamarabb megszülessen a tűzszünet amint lehetséges.” A török elnök reményét fejezte ki, hogy az esetleges haladás „kikövezi az utat egy találkozó előtt Oroszország és Ukrajna vezetői között, akiket „kedves barátaimnak” nevezett.

         A tárgyalások során az ukrajnai háború mielőbbi befejezése érdekében az ukrán fél jelentős engedményeket tett Oroszországnak. Így az ukrán fél átadta az orosz félnek az Ukrajna semleges státuszáról és biztonságának nemzetközi garanciáiról szóló nemzetközi szerződés tervezetét. Az ENSZ Biztonsági Tanácsának állandó tagjainak, köztük Oroszországnak, valamint Törökországnak, Németországnak, Izraelnek és számos más országnak kezessé kell válniuk. A kezes országoknak vállalniuk kell, hogy agresszió esetén katonai segítséget nyújtanak Ukrajnának. Mellesleg nagyon figyelemre méltó, hogy az annektált Krímre és Donbász Ukrajna által nem ellenőrzött területeire még nem vonatkoznak az e megállapodásban biztosított nemzetközi garanciák, és hogy mely területekről van szó, azt még meghatározni kell. Ez a közigazgatási határain belüli ukrán Donbászra vonatkozik, vagy csak arra a részre, amely 2022. február 24-ig nem volt Ukrajna ellenőrzése alatt.

         Ukrajna semleges státusza azt jelenti, hogy az ország beleegyezhet a nukleáris mentes státuszba. A területén nem lesznek külföldi katonai bázisok sem. Emellett a megállapodás értelmében Ukrajna kész lemondani a NATO-tagságról, valamint  rögzíteni a területi integritás erőszakkal való helyreállításának megtagadását. A javaslatok Oroszország részéről történő elfogadása azt jelenti, hogy elutasítják azokat a korábban megfogalmazott követeléseket, amelyek Ukrajnával szemben demilitarizálják, „denacifikálják” és ismerjék el a Krím annektálását és a Donbász szeparatista köztársaságok de jure függetlenségét. Az elcsatolt Krím ügyében Ukrajna azt javasolja, hogy garantálják, hogy mindkét fél ne oldja meg katonailag. 15 éven belül tárgyalásokat kell folytatni a félsziget és Szevasztopol státuszáról. A donyecki és a luhanszki régió kérdését külön, a két ország elnöke közötti tárgyalások útján javasolják megoldani.

         Ukrajna számára a legfontosabb az Európai Unióhoz való csatlakozás lehetősége, amit ez a megállapodás támogat, és egyenesen megtiltja Oroszországnak, hogy ezt bármilyen módon megakadályozza.

         A biztosított megállapodás Ukrajna és a kezes államok általi aláírásának napjától ideiglenesen alkalmazandó. Az ukrajnai népszavazás jóváhagyása és az aláíró országok ratifikálása után lép hatályba. Emellett előfeltétel, amit az uniós országok megértenek és támogatnak, hogy a népszavazást az orosz csapatok kivonása után kell megtartani, különben a népszavazást nem tekintik legitimnek és elismertnek.

         A megállapodástervezetből hiányzik Oroszország három eredeti követelése: a demilitarizálás, a denacifikáció és az orosz nyelv védelme Ukrajnában.

         A tárgyalások befejeztével az orosz fél az orosz-ukrán tárgyalások előrehaladását jegyezte meg, és az említett megállapodás tervezetét Vlagyimir Putyin orosz elnök jóváhagyására vitte el.

         A Vlagyimir Putyinnal való konzultáció szükségességét az orosz fél így magyarázta. Az orosz delegáció vezetője, Vlagyimir Medinszkij elmondta, hogy a tárgyalások konstruktívak voltak, de az ukrán fél újításai miatt az ukrán fél álláspontját eljuttatják Vlagyimir Putyinhoz, aki meghozza a döntést. Közölte azt is, hogy a garanciaszerződés külügyminiszteri parafálásával párhuzamosan lehetséges Oroszország és Ukrajna elnökének találkozója is.

Részvény: