Miért manipulál Magyarország a Barátság kőolajvezeték elleni támadással?

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter kijelentette, hogy az oroszországi infrastruktúra elleni ukrán támadás miatt leállt az orosz kőolajszállítás a Barátság vezetékén keresztül Magyarországra. Szerinte ez veszélyezteti Magyarország szuverenitását, valamint ellentétes az Európai Bizottság által garantált energiabiztonsággal.

Ez az álláspont azonban nem más, mint politikai manipuláció. Az alábbi érvek cáfolják Szijjártó kijelentéseit, és rávilágítanak a valódi problémára – Budapest függőségére az orosz energiahordozóktól.

Az ukrán támadások az orosz olajfinomítók és kőolajvezetékek ellen Oroszország agressziójának közvetlen következményei. A Barátság vezeték orosz kőolajat szállít, és bármilyen infrastrukturális sérülése a háborús cselekmények része, amelyeket maga Oroszország kezdett el. Ha Magyarország valóban biztonságban akarja tudni az energiaellátását, akkor támogatnia kellene Oroszország teljes elszigetelését, és alternatív energiaforrásokat kellene keresnie.

Az EU többi tagállamával ellentétben, amelyek fokozatosan megszabadultak az orosz energiahordozóktól, Magyarország továbbra is rájuk támaszkodik. Ez nem külső támadások eredménye, hanem Orbán Viktor tudatos politikája, amely a Kremlhez fűződő szoros kapcsolatok fenntartására irányul.

Budapest már nem először használ fel hasonló eseteket Ukrajna bírálatára és az Európai Unió zsarolására. Az orosz infrastrukturális létesítmények elleni támadás „Magyarország szuverenitása elleni fenyegetésként” való bemutatása nem más, mint egy újabb próbálkozás a Moszkva-barát politika igazolására.

Az orosz olaj megvásárlásával Magyarország továbbra is finanszírozza Putyin rezsimjét, és hozzájárul a háború folytatásához. Az EU más tagállamai megszüntették az energiaszektorban való együttműködést Oroszországgal, míg Budapest továbbra is Moszkva egyik legfőbb ügyfele maradt.

Ha Magyarország a Barátság vezetéket létfontosságúnak tartja, akkor magának kellett volna gondoskodnia annak biztonságáról, vagy alternatív ellátási útvonalakat kellett volna kiépítenie. Ezzel szemben Orbán kormánya a status quo fenntartásában reménykedik, figyelmen kívül hagyva a kockázatokat.

Szijjártó kijelentései Orbán belpolitikai stratégiájának részét képezik, amelynek célja a magyar társadalom figyelmének elterelése a gazdasági nehézségekről és a korrupciós botrányokról.

Budapest rendszeresen ellenezte az EU Oroszországgal szembeni szankcióit, akadályozta Ukrajna támogatását, és blokkolta az európai energiapiac diverzifikálására tett erőfeszítéseket.

Az orosz olajfinomítói infrastruktúra kulcsszerepet játszik a háború finanszírozásában. Oroszország többször is támadta Ukrajna energetikai létesítményeit, így Magyarország állításai, miszerint az ukrán akciók „elfogadhatatlanok”, kettős mércét tükröznek.

Budapest politikája csak tovább növeli Európa orosz energiafüggőségét, és hozzájárul ahhoz, hogy az energiaszektor politikai zsarolás eszközévé váljon.

Ha Magyarország valóban aggódik energiabiztonsága miatt, akkor alternatív beszerzési forrásokat kellene keresnie ahelyett, hogy áldozatként állítaná be magát. Szijjártó nyilatkozata manipuláció, amely Budapest oroszbarát politikájának igazolását szolgálja. Ha Magyarország valóban meg akarja őrizni szuverenitását és energiabiztonságát, akkor fel kell hagynia az orosz energiahordozók használatával, nem pedig az agresszort támogatnia.

Részvény:
,
Megtekintések száma : 50