Mi a jelenlegi helyzet a Krím-félszigeten?

         2022. augusztus 16-án újabb robbanás történt a Krím-félszigeten. Az Oroszország Védelmi Minisztériuma (az ország, amely 2014-ben elfoglalta ezt az ukrán félszigetet, és ténylegesen kijelentette, hogy illegális fennhatósága alá tartozik ezen a vitatott területen) megerősítette, hogy tűz ütött ki a Dzsankoj járásbeli Majszkoje falu közelében lévő lőszertelepen.

         „Augusztus 16-án 06 óra 15 perc körül Majszkoje település (Dzsankoj járás) területén tűz ütött ki az egyik katonai egység ideiglenes lőszertároló területén. Ennek következtében az ott tárolt lőszer felrobbant. A tűz okait vizsgálják” – olvasható az orosz katonai tárca közleményében.

         Az orosz védelmi minisztérium közölte, hogy nem történt áldozat. Az Oroszország által „Krím fejének” kinevezett Szergej Akszjonov viszont bejelentette, hogy két ember megsérült. Ellenőrizetlen információk szerint az áldozatok száma több százra tehető. Jelenleg a Dzsankoj körzetben folytatódik a lőszerek robbanása, a falu lakóit (kétezer embert) evakuálták. Tehát a következő információink vannak orosz részről: egyrészt egy civil objektumnál keletkezett a tűz, amelyet nem rendeltetésszerűen, hanem katonai célnak használtak, másrészt a tűz oka ismeretlen, harmadszor ott nincs áldozat.

         A nem orosz média egy kicsit más szemszögből írta le a helyzetet. Dzsankoj környékén robbanásokról és tüzről számoltak be. A krími tatárok egyik vezetője, Refat Csubarov félszigeti forrásokra hivatkozva azt mondta, hogy „eltaláltak egy lőszerraktárt”. Ráadásul a Krím északi részén lévő transzformátor alállomáson is tűz ütött ki, azt eloltották. Egyes információk szerint a közelben van egy vasút, amellyel az oroszok katonai felszerelést szállítanak Ukrajna szárazföldi részére.

         Felmerül a logikus kérdés, hogy az Oroszország miért titkolja ezeket a tényeket? A válasz nyilvánvaló – nem kell pánikot kelteni a helyi lakosság körében.

         A teljes körű katonai invázió óta a Krím területét az orosz hatóságok katonai bázisként használják az Ukrajna elleni agresszióhoz. Az orosz hadsereg nem tekinti a Krím területét saját területének, ahol civilek élnek, éppen ellenkezőleg, ez egy nagy katonai objektum, amelyet kizárólag hajók és repülőgépek bázisaként, lőszerraktárként és folyosóként használnak a szárazföldi csapatok és felszerelések gyors szállítására.

         Fegyvereket és lőszereket felhalmozva a félszigeten, Oroszország veszélyezteti a Krím polgári lakosságát. Most, hogy a félsziget lakóit állampolgárává nyilvánította, Oroszországnak gondoskodnia kell biztonságukról. És hogyan teheti ezt meg az Oroszország olyan körülmények között, amikor még katonai létesítményeinek biztonságát sem tudja biztosítani, amelyek immár az ukrán fegyveres erők legitim célpontjai? Így van, semiképpen. Itt van ennek a kudarcnak az eredménye: tények eltitkolása és a saját lakosságának újabb hazugságok: a tűz oka, az áldozatok száma, a lakosság evakuálásának elmulasztása stb.

         A Krím lakossága már nem bízik a helyi hatóságokban. A krími híd megközelítési útjain már most is óriási torlódások vannak, a nagyvárosokban pedig már pánikba esett a lakosság: a „Sárga Szalag” lakossági ellenállási mozgalom arra szólítja fel a krímieket, hogy tartsanak távolságot az orosz katonai létesítményektől és lehetőség szerint evakuáljanak. A Krími aktivisták a „fegyveres erők következő célpontjainak” koordinátáit beragasztották Dzsankojban. Szimferopolban pedig a félszigetről evakuálásra felszólító szórólapokat helyeztek el.

         Mától a civilek számára veszélyes a Krímben tartózkodni. Főleg, hogy létezik egy olyan verzió is, amelyben Oroszország a krímiek pánikhangulatának tényeit eltitkolva teljesen blokkolhatja a félszigetről való kijáratot. Tetteit a „terrorellenes hadművelet” szükségességével fogja magyarázni, miközben Oroszország katonai taktikája régóta ismert: a mozgósítási erőforrások visszatartása (amelyek nap mint nap menekülnek, még a szárazföldi orosz területről is) és civilek „élő pajzsként” való felhasználása (az ukrán fegyveres erők támadása esetén). Azok a lakosok pedig, akik nem tudják elhagyni a félszigetet, legalább a saját biztonságuk érdekében, tájékozódjanak, nem találhatók-e katonai célpontok otthonuk közelében.

#Krim #Oroszorszag #orosz_katonai #civilek

Részvény: