Bár folyamatosan hallunk arról, hogy az ukrán légvédelem az egyre apadó lőszerkészletek mellett is próbálja lelőni a légtérbe belépő orosz fegyvereket, arról egyre kevesebb információ lát napvilágot, hogy a háború előtt Ukrajna által használt eszközökből milyen mennyiség áll még rendelkezésre. Egy friss videó alapján nem apadtak még teljesen le a szovjet tartalékok.
Az ukrán nagy hatótávolságú légvédelmi képességek gerincét a háború kirobbanása előtt a szovjet érából visszamaradt, és Oroszország által is gyakran bevetett Sz-300-as széria adta. A
A gerinc maga mondjuk elég gyengécske volt, a Krím-félsziget 2014-es annektálása előtt összesen hat ütegre való Sz-300-ast tartottak működőképes állapotban.
Kijev a krími invázió után rohamléptekben kezdte el újra működőképes állapotba hozni az Sz-300-asokat, így 2022-re nagyjából 100 ütegre való indítórendszerük volt, illetve Szlovákiától is kaptak hadisegély gyanánt.
A mostani, kifejezetten látványos videón az Sz-300V1 variáns látható, amint aprónak éppen nem nevezhető, jó 150 kilós robbanófejjel felszerelt 9M82-es rakétát indít. A V1 verzió az Sz-300-asokon belül kifejezetten jó terepjáró képességgel rendelkezik, mivel lánctalpas kasznikra építik, Fő feladata elméletileg a ballisztikus rakéták lelövése lenne, de az ukrán légvédelem lőszerhiánya miatt jó eséllyel ilyen válogatásra már nincs lehetősége Kijevnek.