Matthew Miller az Egyesült Államok külügyminisztériumának szóvivője egy sajtótájékoztatón beszélt Ukrajna támadásairól mélyen Oroszország területén. Mondataiban felhatalmazást adott erre Kijevnek, ám nem úgy, ahogy azt az ukrán vezetés szeretné – írja az Ukrajinszka Pravda.
Ukrajna hónapok óta hangosan azt kéri a nyugati szövetségeseitől, hogy az általuk adott fegyvereket is bevethessék a mélyen az orosz területeken fekvő célpontok ellen. A kérés eddig egyelőre süket fülekre talált, mivel a gyártó országok nem nagyon akarnak kötélnek állni. Olyan érvek hangzanak el, hogy ezek nem változtatnának alapvetően az ukrajnai háború eddigi menetén, ezért nincs szükség ilyen döntésre. A témában most Matthew Miller, az amerikai külügy szóvivője is megszólalt:
Ők egy szuverén ország, és használhatják a saját maguk által épített fegyvereket, amelyek közül sok van, ha megnézzük, milyen programokat vezettek be az elmúlt évben.
Elsőre úgy tűnik, hogy Kijev megkaphatta az áhított felhatalmazást, azonban erről nincsen szó. A háború kezdete óta az ukránok egyre nagyobb figyelmet szentelnek a saját hadiiparuk kapacitásának növelésére, modern drónok fejlesztésére, ezek közül több már sikerrel vizsgázott éles bevetéseken. Miller szavai csak annyit erősítettek meg, hogy ezekkel továbbra is támadhat mélyen Oroszország nemzetközi határai mögött is, ám a várt felhatalmazás továbbra is hiányzik. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök ugyanis azt szeretné elérni, hogy a nyugati országoktól kapott fegyverekkel is csapásokat mérhessenek az oroszországi célpontokra, mivel szerintük ezzel tudnának változtatni a háború menetén.
A szóvivőtől megkérdezték, hogy az Egyesült Államok miért tart fenn még mindig korlátozásokat arra vonatkozóan, hogy a támogatásként küldött nyugati agy hatótávolságú fegyvereket Kijev nem vetheti be úgy, ahogy szeretné. Válaszában elmondta, hogy
az amerikai döntéshozók mérlegelik a lehetőségeket, és figyelembe veszik minden átadott technológia esetén, hogy az milyen hatást fog gyakorolni a harcokra.
Kiemelte emellett, hogy a washingtoni kormány fenntartja a támogatását a háború sújtotta kelet-európai országnak.