Máris elkezdték letekerni a gázcsapot az oroszok Ukrajna felé

Az orosz Gazprom szilveszter napján azt jelentette be, hogy az Ukrajnán keresztül Európába irányuló gázszállítást érdemben, 12%-kal csökkenti az év utolsó napján, és emiatt történt ma reggel az, hogy az Ukrajnából Szlovákiába irányuló szállítási menetrend is mintegy 8%-kal, a Szlovákiából Ausztriába irányuló menetrend pedig 45%-kal csökkent. Ez felkészülést jelent az év végével lejáró orosz-ukrán tranzitmegállapodásra, amely nyomán újév kora reggelétől teljesen leáll majd a gázszállítás Ukrajnán át az EU felé. Ez a lépés komoly következményekkel jár több európai ország energiaellátására nézve, és tovább gyengíti Oroszország egykor domináns pozícióját az európai gázpiacon.

A Gazprom közleménye szerint december 31-én már csak 37,2 millió köbméter gázt szállítanak Ukrajnán át, szemben az előző napi 42,4 millió köbméterrel, ami 12%-os esést jelent.

Az öt évre szóló tranzitmegállapodás lejártával az új év első óráiban várhatóan teljesen megszűnik a gázáramlás ezen az útvonalon – jegyzi meg a Reuters.

Ez a fejlemény Moszkva európai gázpiaci befolyásának szinte teljes elvesztését jelenti, hiszen már csak délen a Török Áramlat útvonal maradt, amelyen keresztül vezetékes gázt szállít. Ukrajna a háborús helyzet miatt elutasította az új megállapodásról szóló tárgyalásokat, ami tovább mélyítette a szakadékot a két ország között.

Az ukrajnai tranzit leállítása eltérően hat a régiós országokra. A szállítás leállása különösen érzékenyen érinti Moldovát, amely korábban a Szovjetunió része volt. Az Európai Unión belül Szlovákiára gyakorolja a legnagyobb hatást ez a változás, és emiatt Csehország tegnap felajánlotta a segítségét, látva az elurvult szlovák-ukrán vitát is.

Magyarország helyzete némileg kedvezőbb a hírügynökség összefoglalója szerint, mivel továbbra is kap orosz gázt a Fekete-tenger alatt húzódó TurkStream vezetéken keresztül, bár az ukrán útvonal megtartása is előnyös lett volna számára.

A tranzit megszűnése jelentős anyagi veszteséget jelent mindkét félnek. Ukrajna évi 800 millió dolláros bevételtől esik el, míg a Gazprom közel 5 milliárd dolláros kiesést könyvelhet el az Európába irányuló gázeladások csökkenése miatt.

Érdemes visszaidézni, hogy

az orosz gázóriás piaci pozíciója drámaian megváltozott az elmúlt években.

Míg korábban az európai gázpiac 35%-át uralta, az ukrajnai háború kitörése óta ez az arány jelentősen csökkent. A Gazprom 2023-ban 7 milliárd dollár nettó veszteséget szenvedett el, ami 1999 óta az első veszteséges éve volt.

Az Európai Unió a 2022-es orosz invázió óta tudatosan csökkentette függőségét az orosz gáztól, és olyan alternatív beszállítók felé fordult, mint Norvégia, az Egyesült Államok és Katar. Ez a stratégiai váltás tovább gyengítette Oroszország pozícióját a nemzetközi energiapiacon.

Részvény: