Orbán Viktor oligarcháiról, korrupcióról, kínai és orosz befolyásról számolt többek között be a lengyel közmédia az EU-s tagországok felfüggesztését elemző műsorában. A TVP „Magyarország szégyensapkát kap?” felvezetésű műsorában kitért arra, hogy a Fidesz-kormány Magyarország húsz éve tartó EU-tagsága alatt többek között
- óriásplakátokat rakott ki arról, hogy „nem táncolunk úgy, ahogy ők (Alex Soros és Ursula von der Leyen) fütyülnek”;
- meg akarta állítani Brüsszelt;
- amit még emojikampánnyal is alátámasztott;
- és megmutatta a brüsszelezős szankcióbombás óriásplakátokat is.
A lengyel köztévé hozzátette, mindezt közpénzből, illetve EU-s támogatásból finanszírozta a magyar kormány. Felidézték a Magyar Hang cikkét is, amely arról szólt, hogy három hónap alatt 30 milliárdot költött az állam kommunikációra, kétharmadát propagandára. Kitértek arra is, mennyi pénzt kapott az elmúlt években Magyarország az EU-tól.
„A magyar kormány mindig is értett a konspirációs elméletek terjesztéséhez, illetve az olyan mumusok kreálásához, mint Soros vagy Brüsszel”
– hangzott el, majd a lengyel közmédia kitért arra, hogy a magyar kormány rágalomkampányt indított mind Ukrajna, mind a független újságírók ellen. A lengyel tévé riportere szerint „szerencsére az EU »megengedő szülő« stílusának végleg vége”.
Ezt arra értették, hogy az Európai Parlament jogi szakbizottsága kedden megszavazta, hogy a testület is beszálljon az Európai Unió bíróságán a magyar kormányzat elleni perbe a szuverenitásvédelmi törvény miatt. A lengyel közmédia szerint ezt Lengyelország is támogatja, mert a törvény többek között független újságírókat és civil szervezeteket támad.
A közmédia közel 12 perces, Magyarországra fókuszáló blokkja kitért többek között Orbánhoz köthető oligarchákra, korrupcióra, kleptokráciára, Rogán Antalra, kormánypárti médiára és a Pegasus-lehallgatásra. Szó volt a magyar kormány orosz és egyéb kapcsolatai mellett Mészáros Lőrincről is, akinek elhíresült „Matematikus ön?” videójából bemutatták a „Mi a korrupció? Ön a korrupt” részletet.
A lengyel közmédia ezután bemutatta az Oroszország által adott hiteleket, Paks II.-ről pedig úgy fogalmazott a riporter: „Amint a Fidesz kormánya megkapta a hitelt, milliók vándoroltak át oligarchák zsebébe, hogy előkészítsék az üzemet. De a modernizáció sosem valósult meg.”
A riporter ezután kitért arra, hogy a magyar kormány hitelt adott Észak-Macedónia „kimondhatatlan nevű baráti nacionalista pártjának” [a VMRO-DPMNE-nek], illetve bemutatta a Magyarországnak adott kínai hiteleket is. Orbán „kinyitotta az ajtót a kínai adósságcsapda előtt”, miközben „Kína és az EU közötti átjáró lett” – hangzott el. Az adásban arról is beszéltek, hogy magyar tulajdonú cégtől érkezhet gáz az oroszbarát szeparatisták moldovai régiójába, majd úgy fogalmazott:
„Magyarország ma Kína és Oroszország trójai falovaként szolgál.”
Az adás szerint Orbán eredményesnek adta elő az EU-s magyar elnökséget, miközben „egyetlen valódi befolyása az volt, hogy vétóval fenyegette” például Svédország NATO-tagságát vagy az ukrán segélyeket. A riporter kitért arra is, hogy „paradox módon” Magyarország jó amerikai kapcsolatokra hivatkozik, miközben „az új amerikai adminisztráció nem is találkozott még Orbán Viktorral vagy Szijjártó Péterrel” – az olaszokkal vagy a lengyelekkel pedig igen.
Végül kitértek arra is, hogy sem Kínát, sem Putyint nem érdekli Orbán, utóbbit igazolja az is, hogy „pár nappal Orbán önjelölt békemissziója után Oroszország lebombázott egy gyerekkórházat Ukrajnában, ötvenen meghaltak”.
„Orbánnak nincs befolyása Oroszországban, mégis úgy néz ki, ő és pártja elérték a lehetetlent. Hatalmon vannak több mint tíz éve, milliárdokat gyűjtöttek össze az EU-tól, majd a pénzt családtagoknak és barátoknak adták. Az egészet pedig megtetőzték EU-ellenes propagandával”
– fogalmazott a köztévé.
Lengyel, magyar két jó…
A lengyel–magyar kapcsolatok fokozatosan romlottak az ukrajnai háború kitörése és Magyarország EU-s működése miatt. Donald Tusk 2022-ben azt mondta, „Orbán Viktor megdolgozott azért, hogy egész Európában a leginkább Putyin-párti kép alakuljon ki róla”. 2025-ben pedig úgy fogalmazott: „Ha Orbán blokkolja a szankciókat, akkor Putyin csapatában játszik.” A magyar kormány válaszul erre általában Soros-ügynöközéssel válaszol.
Tavaly tovább fokozta a konfliktust Lengyelország és Magyarország között Marcin Romanowski volt lengyel miniszterhelyettes ügye. Romanowski ellen Lengyelországban korrupciós ügyek miatt zajlik eljárás, de ő Magyarországra menekült. Budapesten pedig menedékjogot is kapott, ami annyira felháborította az Orbán Viktor kormányával elég rossz viszonyt ápoló Donald Tusk kormányát, hogy a magyar nagykövetet is behívatták. „Akik loptak és korruptak voltak, azok a hozzájuk hasonlók szárnyai alatt keresnek menedéket. Ez a korrupt Putyin-párti politikusok és politikai körök szolidaritása” – fogalmazott ekkor Tusk.