Magyarország kevésbé lesz függő az orosz gáztól

         Magyarország, Románia, Bulgária és Görögország gázszállító rendszerirányítói megállapodtak abban, hogy „függőleges folyosót” hoznak létre a gáz mindkét irányú szivattyúzására. Az egyetértési nyilatkozatot hat cég írta alá: DESFA (Görögország), Bulgartransgaz (Bulgária), Transgaz (Románia), FGSZ (Magyarország), ICGB (Bulgária) és Gastrade (Görögország). A dokumentum új rendszerösszekötők, csővezetékek, csatlakozások fejlesztéséről és a meglévő hálózatok fejlesztéséről rendelkezik.

         A memorandum a jövőben az alapja lehet annak, hogy a földgázt Görögországból Bulgárián, Románián és Magyarországon keresztül az európai piacra szállítsák és fordítva.

         A projekt kulcsfontosságú része lesz a Görögország-Bulgária rendszerösszekötő, amely 2022. október 1-jén kezdte meg működését, és közvetlen kapcsolatot biztosít a Déli Gázfolyosó részét képező Transz-Adria gázvezetékkel (TAP), amely viszont a Déli Gázfolyosó részét képezi és csatlakozik a transzanatóliai gázvezetékhez (TANAP, Shah Deniz gázmező – Baku, Azerbajdzsán).

         A kapacitás, amelyet a fenti országok képesek lesznek fogadni, 3 milliárd köbméter évente azzal a lehetőséggel, hogy 5 milliárd köbméterre növeljük 2024-ben, amikor Görögország új cseppfolyósított földgáz (LNG) fogadására szolgáló terminált indít Alexandroupolisban.

         Így Magyarország érezhetően kevésbé lesz függő az orosz gáztól, és ezzel talán a magyar kormány abbahagyja az együttműködést Oroszországgal valamint az orosz narratívák szorgalmas közvetítését.

Részvény: