Lesz-e háború Európában?

         Az elmúlt genfi, brüsszeli és bécsi találkozók eredményei három formátumban: USA – Oroszország, NATO – Oroszország és EBESZ – Oroszország előreláthatólag nem adtak pontos választ 2022. év legfontosabb kérdésére: lesz-e orosz invázió Ukrajnában és teljes körű háború indul-e Európában?

         Anthony Blinken amerikai külügyminiszter a Public Radio (NPR) amerikai non-profit csatornának adott interjújában Putyin szóvivőjének, Peszkovnak szavait kommentálva azt mondta: az Egyesült Államok nem „várt áttörést” a találkozókon, amelyek „ebben a pillanatban” nem nevezhető valódi tárgyalásoknak.

         Jen Psaki, a Fehér Ház sajtótitkára korábban azt mondta, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnöknek vagy az eszkaláció és a szankciók útját kell választania, vagy a tárgyalások folytatását.

         S míg Oroszországban Putyin sajtótitkára, Peszkov szerint szükségesnek tartják a csapatok Ukrajna közelében tartását, Putyin nem ad végleges választ a mindenkit érdeklő kérdésre.

         Ahogy Biden amerikai elnök a megbeszélések után kijelentette: „Gyanítom, hogy ő (Putyin) részben ezt csinálja most, hogy kitalálja, mi működhet és mi nem, és könnyen lehet, hogy még nem döntötte el véglegesen, hogy mi is ő tenni fog. Úgy gondolom, fontos felelősségünk van abban, hogy segítsünk neki véleményének kialakításában”.

         Stephen Blanknek, a Külpolitikai Intézet tudományos munkatársának is van egy érdekes véleménye ezzel kapcsolatban: „Putyin meg akarta félemlíteni a NATO-t, és megadásra kényszeríteni – ami persze jobb lenne számára, mint háborúzni. A NATO azonban megtagadta ezt. Igen, a Kreml elborzad, hogy a NATO miatt elveszíti Ukrajnát, ez a klasszikus szindróma. Diplomáciájuk nem ért el semmit, és nem ijesztették meg a vetélytársakat, hogy engedelmeskedjenek. Ezért új fenyegetéseket hoznak létre, stratégiájuk az eszkalációra és az uralomra irányul.

         A végtelen retorika hátterében azonban az orosz külügyminisztérium két ukrajnai orosz konzulátus diplomatáit utasította, hogy készüljenek fel az ország elhagyására. Január 5-én 18 ember hagyta el az országot – többségükben orosz diplomaták gyermekei és feleségei. Szintén egy másik riasztó jelzés, hogy a következő napokban várhatóan 30 ember hagyja el Ukrajnát Kijevből és a lvovi konzulátusról.

         Több oka is lehet – ez propaganda, egy esetleges invázióra való felkészülés vagy Oroszország ellenőrzési trükkje.

         Nagyon aggasztó, hogy az orosz diplomaták lassú távozása a múlt héten számos ukrán minisztériumot ért kibertámadások, valamint az ukrán északi határ közelében lezajlott közös fehérorosz-orosz hadgyakorlatokról szóló jelentések közepette történt.

         Victoria Nuland, az Egyesült Államok külügyminiszter-helyettese szerint Washington tudott a közelgő evakuálásról: „Információink arra utalnak, hogy az orosz kormány december végén és január elején családtagjaikat készült evakuálni az ukrajnai orosz nagykövetségről”.

         Az orosz külügyminisztérium tagadja ezeket az információkat, és azt állítja, hogy a kijevi nagykövetségük rendesen működik.

         Emlékezzünk vissza, hogy az Amerikai Egyesült Államok a közelmúltban 18 forgatókönyvet készített el az ukrajnai orosz invázió esetére, és ezek közül a legfigyelemreméltóbb és legvalószínűbb az lehet, hogy az offenzíva előtt Oroszország megpróbálhat különleges hadműveletet végrehajtani Kelet-Ukrajnában saját megszálló erők ellen, hogy legyen oka csapatok küldésére.

         Putyin 2021 tavaszán kezdte el húzni az orosz csapatokat Ukrajna határaihoz, a helyzet 2021 novemberében eszkalálódott. Mindez pontosan úgy néz ki, mint a Kreml támadási terveinek megerősítése. Egy új invázióhoz Oroszország már legalább 100 000 orosz katonát tud telepíteni, amelyek már a határok mentén koncentrálódnak.

         Az EU és az Egyesült Államok részéről is volt reakció. Ben Wallace brit védelmi miniszter például azt mondta, hogy Nagy-Britannia új biztonsági rendszercsomaggal látja el Ukrajnát annak érdekében, hogy növelje védelmi képességeit az orosz invázió fenyegetésével szemben. Az Ukrajnának nyújtott további amerikai katonai segélycsomag pedig radarrendszereket és tengeri felszereléseket fog tartalmazni.

Fürge Hír

Részvény: