A Hamász vezetői az Izrael és Szaúd-Arábia közötti béketárgyalások meghiúsítása érdekében indították el a 2023. október 7-i támadást – derül ki egy, az izraeli hadsereg által Gázában talált dokumentumból – közölte a Wall Street Journal.
Az izraeli hadsereg által egy gázai alagútban felfedezett jegyzőkönyv szerint Jahja Szinvár, a Hamász gázai vezetője a támadás előtt néhány nappal közölte a szervezet tagjaival, hogy „rendkívüli lépésre” van szükség a normalizációs tárgyalások kisiklatásához, amelyek szerinte a palesztin ügy háttérbe szorulásával fenyegettek.
A terv működött, de szörnyű áron. Az Irán által támogatott Hamász támadása, amely közel 1200 ember halálát okozta, egy olyan izraeli katonai hadműveletet indított el, amely a gázai egészségügyi hatóságok szerint több mint 60 000 palesztin életét követelte, és romba döntötte a területet.
Ez az arab világban és azon túl is haragot váltott ki, ami legalábbis egyelőre megállította a normalizációs folyamatot.
A 2023. október 2-i, a Hamász gázai politikai irodájának találkozójáról készült jegyzőkönyv szerint Szinvár kijelentette: „Kétségtelen, hogy a szaúdi-cionista normalizációs megállapodás jelentősen halad előre.” Figyelmeztetett, hogy egy ilyen megállapodás megnyitná a kaput az arab és iszlám országok többsége előtt, hogy ugyanezt az utat kövessék.
A cél szerinte az volt, hogy „jelentős változást vagy stratégiai elmozdulást idézzenek elő a palesztin üggyel kapcsolatban.” Számított az Irán által támogatott, úgynevezett ellenállási tengely többi erejének segítségére is.
A The Wall Street Journal által áttekintett egyéb dokumentumok azt mutatják, hogy a Hamász vezetői egyre jobban aggódtak az Izrael és Szaúd-Arábia közötti, amerikai közvetítéssel zajló tárgyalások előrehaladása miatt. Mindhárom ország tisztviselői azt mondták 2023-ban, hogy a nézeteltérések csökkennek.
Egy 2023 szeptemberi jelentés azt javasolta, hogy fokozzák a konfliktust Ciszjordániában és Jeruzsálemben, hogy megnehezítsék a szaúdi-izraeli normalizációt.
Egy 2022 augusztusi, „titkos” jelzésű belső tájékoztató a Hamász katonai vezetésétől megállapítja: „A mozgalom kötelességévé vált, hogy újrapozicionálja magát… a palesztin ügy fennmaradásának megőrzése érdekében az arab országok széles körű normalizációs hullámával szemben, amely elsősorban a palesztin ügy felszámolására irányul.”
A szaúdi-izraeli normalizáció Izrael közel-keleti politikai helyzetének legnagyobb változását jelentené azóta, hogy évtizedekkel ezelőtt békeszerződést kötött Jordániával és Egyiptommal. 2020-ban Izrael teljes diplomáciai kapcsolatot létesített az Egyesült Arab Emírségekkel és Bahreinnel is, ezek az Ábrahám-egyezmények néven ismertek.