Kriptóra váltottak pár millió font drogpénzt az oroszok, és egy kémszál is befigyelt

Méretes, több milliárd dollárt megmozgató pénzmosó hálózatra csaptak le a brit hatóságok, a szálak pedig Moszkvába vezettek – számolt be a történtekről szerdán a BBC. A szisztéma alapja az volt, hogy egy orosz csoport segített a brit drogmaffiának azzal, hogy a piszkos pénzt átutalták nekik, majd cserébe lenyomozhatatlan eredetű kriptovalutát kaptak. A hálózat orosz kémtevékenységet is pénzelt ezenfelül. 30 országban voltak jelen, az akció keretében 84 embert vettek őrizetbe, 71-et közülük az Egyesült Királyságban.

Szerdán az amerikai pénzügyminisztérium szankciók alá helyezte a hálózat fő figuráit. Vezetőjük Jekatyerina Zsdanova, akit már 2023 novemberében szankcionált Washington, mert pénzeket mozgatott az orosz elitnek.

A nyomozás elég hosszan húzódott, és meglehetősen bonyolult volt, több ország hatóságait is megmozgatta. Az első nyomokat 2021-ben, a járványügyi korlátozások idején találták a hatóságok. Ekkoriban a bűnbandáknak is nehézkes volt a befolyt készpénz tisztára mosása, hiszen állt a gazdaság mindenhol. Emiatt árut is nehezebb volt beszerezniük, például a dél-amerikai kokaint.

Azonban a moszkvai Smart és TGR kriptodevizás hálózatok megoldást kínáltak minderre. Ezen cégek nagy mennyiségű kriptopénzen ültek, amiket ún. ransomware akciókkal szereztek (aminek során megbénítják egy cég számítógépes rendszereit, és csak váltságdíj fejében adják vissza a kontrollt). Ők megállapodtak a brit drogbandákkal, hogy átváltják a pénzüket kriptóra, amivel már tudnak ők is mit kezdeni. Természetesen árrést is tettek a tevékenységükre.

Az így beáramló rengeteg készpénzt mindenféle cégekbe, többek közt brit építőipari vállalatokba forgatták vissza, de olykor bőröndökben Dubajba is vitték egy részét. Az első verzió esetén a látszólag keletkező céges profitokat bankszámlákra tették, így már legitim bevételnek tűnt.

A rendőrség 2021-ben elfogott egy Fawad Saiedi nevű férfit, aki 250 ezer fontot (kb. 125 millió forintot) vitt a kocsijában. A vizsgálódás során elismerte, hogy mintegy 15,6 millió font (kb. 7,8 milliárd forint) mozgatásában vett részt. Ezért négy év börtönt kapott. A további nyomozás kiderítette, hogy Saiedi Zsdanovának dolgozott. Egyre jobban összeállt a kirakós, mintákat fedeztek fel a hatóságok a drogbandák és a kriptós figurák működésében, és a szálak a dublini alapítású Kinahan drogkartellhez vezettek.

A rendszer relatíve egyszerűen működött. A pénzfutárok kialakítottak egy bizalmi hálót, átvették a készpénzt a kartellek embereitől, majd amint jelzést küldtek Moszkvába, hogy biztonságban náluk van az összeg, az orosz cégek már utalták is annak kriptós egyenértékét. Ebből pedig a drogbandák már vehették is meg a következő adag kokaint Dél-Amerikából.

A brit hatóságok találtak olyan futárt, aki négy hónap alatt 55 különböző helyről szedte fel a pénzt 22 különböző bandától.

Egy nagy-britanniai központú hálózatot is találtak, amit egy orosz olajcég egyik vezetőjének fia, Szemen Kukszov irányított. Ő és társai 10 hét alatt 12 millió font (közel 6 milliárd forint) drogpénzt mostak tisztára. Kukszovot el is fogták, februárban majdnem 6 év börtönt kapott. A britek eddig mintegy 20 millió font (közel 10 milliárd forint) készpénzt foglaltak le. A brit nyomozók azt üzenik most a bandáknak, nem tudhatják, melyik futárt követik a hatóságok, és hogy mikor buknak le, melyik futár kompromittálódott.

Az amerikai szankciók egyébként kiterjednek az orosz születésű, ukrán állampolgárságú, Londonban vállalkozó George Rossira, illetve az orosz Jelena Csirkinjánra is. Azt is közölte az amerikai pénzügyminisztérium, hogy Zsdanováék egy drága nagy-britanniai ingatlant is vásároltak egy orosz állampolgárnak korábban, de erről az ügyletről és az alany nevéről sem közöltek bővebb információkat. A brit hatóságok szerint a Smárt és a TGR kriptocégek 2022-től biztosan segítették az orosz kémkedést, sőt az Egyesült Királyságban betiltott Russia Today médium egyik műveletét is.

Részvény: