Koronavírus: megjöttek a szerdai magyar adatok

A ma reggel kiadott jelentés szerint az elmúlt 24 órában 19 690 új fertőzöttet regisztráltak Magyarországon, 77 fő hunyt el a koronavírus-megbetegedés következtében. A friss adat megerősíti, hogy az omikron variáns járványhulláma közel lehet a tetőzéshez – Portfolio.

A közel 20 ezer napi új regisztrált fertőzött az eddigi második legnagyobb szám. Ám a rekordot (20 174) épp múlt hét szerdán láthattuk, vagyis heti alapon hajszálnyi csökkenést figyelhetünk meg a járványgörbében.

Az esetszám ugyanakkor még mindig magas, ezért nem meglepő, hogy a kórházban ápoltak száma még emelkedőben van. Egy hét alatt 38%-kal nőtt az állomány, utoljára ilyen sokan karácsonykor voltak az egészségügyi intézményekben. Nagyon biztató ugyanakkor, hogy a lélegeztetőgépen lévők száma inkább csak stagnál. Ez arra utal, hogy még a komolyabb tünetes betegségen átesők közül is arányaiban jóval kevesebbnek fordul annyira rosszra az egészségi állapota, hogy gépre kerüljenek. Ezt részben az oltás adta védettség, részben pedig az enyhébb betegséget okozó omikron variáns dominanciája magyarázhatja.

Mivel a nagyon súlyos esetek száma sem ugrott meg, ezért szerencsére a halálozásokban sem látunk érdemi emelkedést. A halálesetek száma nagyon lassú emelkedő trendben van, és mutatkozik rá esély, hogy ne is gyorsuljon látványosan. Sajnos némi emelkedés azért elkerülhetetlennek látszik.

Az előző járványhullámokkal összevetve is az a kép rajzolódik ki, hogy a minden korábbinál magasabb esetszámok egyelőre nem járnak annyi áldozattal. Ugyanakkor figyelmet érdemel a kórházi esetszámok növekedése, hiszen hiába tűnik úgy, hogy tetőzik a járvány, a kórházi beteglétszám még akár két hétig is tovább emelkedhet.

koronavirus4

Az óvatosság azért is indokolt, mert az elvégzett tesztek pozitivitási rátája extrém magas, ami azt jelenti, hogy igen erős aluldetektálás (magas látencia) jellemzi a mostani hullámot. A 26 ezer elvégzett teszt háromnegyede (!) volt pozitív, az egyhetes átlag is 40% felett van.

A regisztrált esetek földrajzi megoszlása már nem mutat olyan erős szórást, mint a hullám elején, összességében a Dunántúlon gyorsabb a terjedés.

koronavirus6

Az oltakozási kedv az elmúlt napokban stabilan (és változatlanul gyengén) alakult. Az első és második oltást naponta 2-3 ezren veszik fel, vagyis nem bővül érdemben a védettséget szerezni kívánók köre. Az oltáspártiak megerősítő adagját többen veszik fel, naponta 18-19 ezren.

Ennek megfelelően az első oltáson átesettek aránya 65% körül stagnál, a másodikat felvevőké pedig 62,5%-on. A lassú emelkedés azt is jelenti, hogy valójában a 3. oltást fel nem vevők körében a védettségi szint összességében inkább csökkenhet, figyelembe véve az oltások időben csökkenő hatékonyságát. Három oltást a népesség közel 38%-a vette fel.

Részvény: