„Kompromisszumos” olajembargó Oroszország ellen

            Magyarország olajembargóval kapcsolatos álláspontja miatt az egyes uniós országok vezetői azt javasolják, hogy csak az oroszországi tengeri úton szállított olajimportot tiltsák meg, a vezetékes szállítást átmenetileg engedélyezik.

            Az Európai Bizottság május 28-án új javaslatot küldött az uniós országok kormányainak, amely „csökkenti az olajellátást” a Druzsba vezetéken keresztül. Az ügynökség névtelenül nyilatkozó beszélgetőpartnerei azt mondták, hogy az EU-tagországoknak felajánlják, hogy hat hónapon belül – nyolc hónapon belül – fokozatosan lemondnak a kőolaj tengeri úton történő behozataláról. A javaslat szerint Bulgária átmeneti időszaka 2024 júniusáig vagy decemberéig tart, míg Horvátország esetében kivételt tesznek, és továbbra is engedélyezik a vákuumgázolaj importját. Az Európai Bizottság azt is javasolta, hogy korlátozzák az orosz vezetékes olaj más tagállamokba vagy harmadik országokba irányuló reexportját. Ezenkívül az Európai Bizottság korlátozta a rendelkezés hatását, amely a harmadik országokba történő olajszállítással kapcsolatos szolgáltatásokra vonatkozik.

            Az EU-nagyköveteknek ma kell megegyezniük erről a „kompromisszumos” szankciócsomagról, de a nagykövetek várhatóan nem fognak megegyezni. Megjegyzendő, hogy a tervet még nem támogatja egyöntetűen az EU, mivel a tengeri olajszállításra támaszkodó országok attól tartanak, hogy a szankciók jobban érintik őket. Sőt, az olyan országok, mint Magyarország, már „rossz példát” mutattak a többi EU-tagországnak, hogy az EU-ban nincs egység, ami szintén az ezt a narratívát Európában aktívan népszerűsítő Oroszország kezére játszott.

            A „kompromisszumos” olajembargó elfogadása a várakozásoknak megfelelően nem érinti az orosz Druzsba vezetéket (az orosz gazdaság legfájóbb pontja). Oroszország 2021-ben napi 720 000 hordó olajat szállított az EU-nak, tengeren pedig 1,57 millió hordó volt. Ez szinte hiábavalóvá tesz minden uniós erőfeszítést, így az olyan országoknak, mint Magyarország, korlátlan ideig lehetőség nyílik arra, hogy Oroszországtól vásároljanak gázt és olajat, és továbbra is szponzorálják Oroszország európai hadműveleteit.

            Az Európai Unió által május elején bejelentett, Oroszországgal szembeni hatodik szankciócsomag óta az orosz olaj korlátozásáról, az Orosz Föderáció több nagy bankjának gazdasági tevékenységének tilalmáról, az orosz tévécsatornák betiltását, valamint az oroszországi a Bucsa Kijev régióban civilek elleni bűncselekményekkel gyanúsított orosz katonaság szankciós listája, majd az orosz olaj teljes feladása nélkül ez a hosszú lépés Európa számára szinte értelmetlenné vált. Most sok olyan orosz hírre számítunk, amelyek ismét megütik az EU egységét, nyomást gyakorolnak a magyar zsarolás fájó témájára, valamint Oroszország „súlyos geopolitikai szereplője” komolyságára és „legyőzhetetlenségére” Eurázsiában.

            Emlékezzünk vissza, hogy korábban, Orbán gázzsarolása után az EU kész volt finanszírozni a magyarországi olajvezetékek műszaki fejlesztéseit, vagy halasztást ajánlani az országnak, hogy Budapest támogassa az Orosz Föderáció elleni hatodik szankciócsomagot.

#EU #olajembargo #Orban

Részvény: