Oroszország gazdaságát számos nyugati szankció terheli az ukrajnai háború következtében, ám eddig különféle útvonalakon kijátszották a szigorú szabályozást. Most egy újabb ilyenre derült fény, de a tajvani kormány lépett az ügyben, szigorított az exportellenőrzésen – közölte az Ukroinform.
Több védelmi elemzőház munkájának köszönhetően lelepleződött az oroszok egyik jól kidolgozott, szankciókat kijátszó gyakorlata. Ennek keretében Tajvanról vásároltak szerszámgépeket, amelyek aztán Oroszországban kötöttek ki. Az információk felszínre bukkanását követően Tajpej lépett, megszigorított az exportellenőrzését, így próbálják elejét venni az illegális tevékenységeknek.
Tekintettel a szerszámgépek kettős felhasználású jellemzőire és az orosz katonai célokra való felhasználás lehetőségére, a Gazdasági Minisztérium számos intézkedést hozott, és idén március 8. óta 77 szerszámgéphez kapcsolódó HR-kódot vettek fel az exportellenőrzési listára
– írta a gazdasági minisztérium. Hozzátették, hogy a lépést követően az Oroszországot elérő ilyen termékek száma a nullára csökkent, így az intézkedések meghozták a kívánt eredményeket. A hatóságok azt ígérik, hogy a szigorú figyelmet továbbra is fenntartják.
Az intézkedés egyik része az volt, hogy a tiltott exportra a korábban kiszabható bírságot megemelték, pontosan tizenötszörösére, egymillió új tajvani dollárra (ez körülbelül 11,72 millió forintnak megfelelő összeg). Ezen felül arra kérik a gyártókat, hogy ők is fordítsanak nagy figyelmet arra, hogy pontosan hova adják el a termékeiket. A tiltott export visszaszorítása érdekében szemináriumokat is tartottak, ebben különböző szakértők adtak elő a legújabb nemzetközi trendekről.
Azt viszont nem lehet kijelenteni, hogy a gyanús kereskedelem ezzel egyszer és mindenkorra leállt volna.
Oroszország ugyanis kiterjedt nemzetközi hálózatokat hozott létre, amelyeken keresztül harmadik országok segítségével továbbra is eljutnak a tiltott termékek az országba.
A tajvani eszközök azért nagyon fontosak Moszkva számára, mivel ezekből kinyerve jutnak hozzá azokhoz a kulcsfontosságú mikrochipekhez, amelyek elengedhetetlenek a modern hadiipari gyártáshoz.