Kína az olyan ritkaföldfémeknek, mint az ittrium, a diszprózium és a terbium, globálisan a 90 százalékát termeli ki, és az iparági szakértők attól tartanak, hogy ha ez a krízis két hónapnál tovább tart, az kimerítheti világszerte a készleteket.
Az Egyesült Államokkal folytatott kereskedelmi háború eszkalálódása miatt Kína azonnali hatállyal leállította a ritkaföldfémek és mágnesércek exportját – írja az Independent.
Ezek a világ félvezető-, illetve autóiparának elengedhetetlen nyersanyagai, és exportjukat a múlt héten függesztette fel Peking.
Az exportőröknek Kínában engedélyért kell folyamodniuk a tevékenységük folytatása érdekében, a bürokratikus folyamat jobb esetben is hetekbe, ha nem hónapokba kerül. Ez az idő pedig elegendő arra, hogy a kérdéses nyersanyagok világszerte hiánycikké váljanak.
A leállást ráadásul a globális védelmi ipar is megsínyli, hiszen a visszatartott nyersanyagokra a drón- és a rakétagyártás területein is szükség volna.
Kína az olyan ritkaföldfémeknek, mint az ittrium, a diszprózium és a terbium, globálisan a 90 százalékát termeli ki, és iparági szakértők attól tartanak, hogy ha ez a krízis két hónapnál tovább tart, az kimerítheti világszerte a készleteket.
Donald Trumpot mindez nem hatja meg, láthatóan elkötelezett a vámháborúja mellett, legalábbis ami Kínát illeti, hiszen a távol-keleti országgal szemben nem függesztette fel az irreálisan magas vámokat. Sőt, a vámháborúra ráemelt egy licitmérkőzést, mivel a kínai válaszvámokra a válaszvámok vámjait jelentette be.
Ugyanakkor Trump hirtelen, vélhetően a kínai lépésre reagálva, visszavonta a telefonokra, chipekre és számítógépekre vonatkozó vámokat – ám mint kiderült, ezek helyzetét egy egy-két hónapon belül érkező, kifejezetten a félvezetőkre vonatkozó különleges vámrendelet szabályozza majd.