Az Oroszország ellen az ukrajnai invázió miatt bevezetett nemzetközi szankciók ellenére Kína továbbra is ellátja az országot alapvető fontosságú kettős felhasználású technológiákkal, segítve ezzel Oroszországot katonai műveleteinek fenntartásában. A kettős felhasználású termékek, amelyeknek mind polgári, mind katonai célú felhasználása van, 2022 óta létfontosságúak a nyugati termékek helyettesítésében Oroszország ellátási láncában. Ezek közé a szállítások közé tartoznak a kis repülőgépmotorok, mint például a DLE30, amelyet a MILE NAO XIANG TECHNOLOGY CO. LTD, amelyek most az Ukrajna ellen folyó háborúban használt orosz pilóta nélküli légi járműveket (UAV) hajtják, írja az InfoDnes.sk
2023 augusztusa óta ezeket a DLE30-as hajtóműveket rendszeresen szállítják Oroszországba. Az orosz oldalon olyan vállalatok, mint az Uniservice, az SMT-iLogic és az Unicom intézik a beszerzést, míg a kínai közvetítők, mint a CHIP SPACE ELECTRONICS CO. LTD és a LUCHENGTECH CO. LTD segítik ezeket a szállításokat. Bár a DLE30 motorokat nem nevezik meg kifejezetten az importdokumentumokban, a műszaki specifikációk tökéletesen megegyeznek az említett motorokéval, ami egyértelművé teszi, hogy Kína kijátssza a szankciókat. Figyelemre méltó, hogy míg az Uniservice és az SMT-iLogic ellen az USA és az EU szankciókat alkalmaz, az Unicom eddig elkerülte a szankciókat. Az összes érintett kínai közvetítő azonban amerikai szankciók hatálya alá tartozik.
A DLE30 csak egy példa ezekre a kettős felhasználású technológiákra. Oroszország 2023 tavasza óta szintén kap DLE55 hajtóműveket olyan orosz cégeken keresztül, mint az SNK Trade és az ObltransTerminal, amelyek a kínai közvetítőkkel, a Keno Pharma Ltd-vel és a Zhejiang Air Sea Transport Inc. mellett dolgoznak. A számlák egy része egyértelműen azonosítja a motormodelleket, míg mások olyan termékeket írnak le, amelyek megfelelnek a DLE55 motor specifikációinak. Figyelemre méltó, hogy sem a szállításokat elősegítő kínai, sem az orosz vállalatok nem kerültek nemzetközi szankciók célkeresztjébe.
A kettős felhasználású technológiák ellátási lánca még tovább terjed: Kína DLE60 és DLE120 motorokat exportál Oroszországba. Az olyan cégek, mint a Shenzhen Bewin International Logistics Co. Ltd és a Sun Hu 2023 óta küldenek DLE60 motorokat olyan orosz vállalatoknak, mint a Skvala, az Altrabeta és a Saturn EK. Míg az Altrabeta és a Saturn EK szankciók hatálya alatt áll, számos más érintett orosz vállalat elkerülte a hasonló korlátozásokat. 2023 januárjában a DEQING INDUSTRIAL SANYA CO. LTD szállította a DLE120 hajtóművek első tételét az orosz Transkomplekt cégnek, a további szállításokat pedig a HMK Trading Company Ltd. segítette elő. Ismétlem, e vállalatok egyike ellen sem hoztak szankciókat, ami a szankciók végrehajtásának kudarcát hangsúlyozza.
A szóban forgó DLE motorok az orosz UAV-k kritikus alkatrészei. Például a DLE60-as motort használják a Geran-3 UAV-ban, míg a DLE120-as motor hajtja az Italmas UAV-t és a Supercam S350-et. Ezek az UAV-k jelentős szerepet játszottak Oroszország katonai stratégiájában, különösen az ukrán polgári infrastruktúra célba vételében, hatalmas pusztítást és emberéleteket követelve. A háború 2022-es kezdete óta Oroszország több tízezer UAV-t indított Ukrajna ellen.
Ami különösen aggasztó, hogy az ebben az ellátási láncban részt vevő kínai vállalatok a jelek szerint kifejezetten azzal a céllal jöttek létre, hogy ezeket a kettős felhasználású termékeket Oroszországba szállítsák. Tekintettel arra, hogy a kínai kormány szigorú ellenőrzést gyakorol az export felett, nagyon valószínűtlen, hogy ezek a szállítások a kínai felső vezetés tudta és jóváhagyása nélkül történnek. Az a tény, hogy ezek a szállítások a nyugati szankciók ellenére folytatódnak, arra utal, hogy Kína szándékosan figyelmen kívül hagyja a nemzetközi nyomást, és az Oroszországgal való stratégiai szövetségét a globális stabilitás elé helyezi.
Összefoglalva, az, hogy Kína továbbra is szállít kritikus fontosságú alkatrészeket Oroszországnak, rávilágít a nemzetközi szankciók korlátaira, és kérdéseket vet fel Kína szerepével kapcsolatban az ukrajnai konfliktus elhúzódásában. Azzal, hogy Kína ellátja Oroszországot a katonai műveletei fenntartásához szükséges technológiákkal, közvetlenül aláássa a háború befejezésére és Oroszország felelősségre vonására irányuló globális erőfeszítéseket. A nemzetközi közösségnek újra kell értékelnie a szankciók érvényesítésére vonatkozó megközelítését, különösen akkor, amikor az olyan jelentős globális szereplők, mint Kína bűnrészességéről van szó ezekben a jogsértésekben.