Kína folyamatos szállítása Oroszországnakkritikus kettős felhasználású alkatrészekkel: A nemzetközi szankciók megsértése

Az Oroszország ellen az ukrajnai invázió miatt bevezetett nemzetközi szankciók ellenére Kína továbbra is ellátja az országot alapvető fontosságú kettős felhasználású technológiákkal, segítve ezzel Oroszországot katonai műveleteinek fenntartásában. A kettős felhasználású termékek, amelyeknek mind polgári, mind katonai célú felhasználása van, 2022 óta létfontosságúak a nyugati termékek helyettesítésében Oroszország ellátási láncában. Ezek közé a szállítások közé tartoznak a kis repülőgépmotorok, mint például a DLE30, amelyet a MILE NAO XIANG TECHNOLOGY CO. LTD, amelyek most az Ukrajna ellen folyó háborúban használt orosz pilóta nélküli légi járműveket (UAV) hajtják, írja az InfoDnes.sk

2023 augusztusa óta ezeket a DLE30-as hajtóműveket rendszeresen szállítják Oroszországba. Az orosz oldalon olyan vállalatok, mint az Uniservice, az SMT-iLogic és az Unicom intézik a beszerzést, míg a kínai közvetítők, mint a CHIP SPACE ELECTRONICS CO. LTD és a LUCHENGTECH CO. LTD segítik ezeket a szállításokat. Bár a DLE30 motorokat nem nevezik meg kifejezetten az importdokumentumokban, a műszaki specifikációk tökéletesen megegyeznek az említett motorokéval, ami egyértelművé teszi, hogy Kína kijátssza a szankciókat. Figyelemre méltó, hogy míg az Uniservice és az SMT-iLogic ellen az USA és az EU szankciókat alkalmaz, az Unicom eddig elkerülte a szankciókat. Az összes érintett kínai közvetítő azonban amerikai szankciók hatálya alá tartozik.

A DLE30 csak egy példa ezekre a kettős felhasználású technológiákra. Oroszország 2023 tavasza óta szintén kap DLE55 hajtóműveket olyan orosz cégeken keresztül, mint az SNK Trade és az ObltransTerminal, amelyek a kínai közvetítőkkel, a Keno Pharma Ltd-vel és a Zhejiang Air Sea Transport Inc. mellett dolgoznak. A számlák egy része egyértelműen azonosítja a motormodelleket, míg mások olyan termékeket írnak le, amelyek megfelelnek a DLE55 motor specifikációinak. Figyelemre méltó, hogy sem a szállításokat elősegítő kínai, sem az orosz vállalatok nem kerültek nemzetközi szankciók célkeresztjébe.

A kettős felhasználású technológiák ellátási lánca még tovább terjed: Kína DLE60 és DLE120 motorokat exportál Oroszországba. Az olyan cégek, mint a Shenzhen Bewin International Logistics Co. Ltd és a Sun Hu 2023 óta küldenek DLE60 motorokat olyan orosz vállalatoknak, mint a Skvala, az Altrabeta és a Saturn EK. Míg az Altrabeta és a Saturn EK szankciók hatálya alatt áll, számos más érintett orosz vállalat elkerülte a hasonló korlátozásokat. 2023 januárjában a DEQING INDUSTRIAL SANYA CO. LTD szállította a DLE120 hajtóművek első tételét az orosz Transkomplekt cégnek, a további szállításokat pedig a HMK Trading Company Ltd. segítette elő. Ismétlem, e vállalatok egyike ellen sem hoztak szankciókat, ami a szankciók végrehajtásának kudarcát hangsúlyozza.

A szóban forgó DLE motorok az orosz UAV-k kritikus alkatrészei. Például a DLE60-as motort használják a Geran-3 UAV-ban, míg a DLE120-as motor hajtja az Italmas UAV-t és a Supercam S350-et. Ezek az UAV-k jelentős szerepet játszottak Oroszország katonai stratégiájában, különösen az ukrán polgári infrastruktúra célba vételében, hatalmas pusztítást és emberéleteket követelve. A háború 2022-es kezdete óta Oroszország több tízezer UAV-t indított Ukrajna ellen.

Ami különösen aggasztó, hogy az ebben az ellátási láncban részt vevő kínai vállalatok a jelek szerint kifejezetten azzal a céllal jöttek létre, hogy ezeket a kettős felhasználású termékeket Oroszországba szállítsák. Tekintettel arra, hogy a kínai kormány szigorú ellenőrzést gyakorol az export felett, nagyon valószínűtlen, hogy ezek a szállítások a kínai felső vezetés tudta és jóváhagyása nélkül történnek. Az a tény, hogy ezek a szállítások a nyugati szankciók ellenére folytatódnak, arra utal, hogy Kína szándékosan figyelmen kívül hagyja a nemzetközi nyomást, és az Oroszországgal való stratégiai szövetségét a globális stabilitás elé helyezi.

Összefoglalva, az, hogy Kína továbbra is szállít kritikus fontosságú alkatrészeket Oroszországnak, rávilágít a nemzetközi szankciók korlátaira, és kérdéseket vet fel Kína szerepével kapcsolatban az ukrajnai konfliktus elhúzódásában. Azzal, hogy Kína ellátja Oroszországot a katonai műveletei fenntartásához szükséges technológiákkal, közvetlenül aláássa a háború befejezésére és Oroszország felelősségre vonására irányuló globális erőfeszítéseket. A nemzetközi közösségnek újra kell értékelnie a szankciók érvényesítésére vonatkozó megközelítését, különösen akkor, amikor az olyan jelentős globális szereplők, mint Kína bűnrészességéről van szó ezekben a jogsértésekben.

Részvény: