Kína és Brazília álláspontja az Oroszország és Ukrajna közötti háborúról

2024. május 23-án Brazília és Kína kormánya közös kezdeményezést jelentett be az Oroszország és Ukrajna közötti háború rendezésére. A béke elérésének módjaként a politikai tárgyalásokat részesítik előnyben, de a hivatalos Kijev nem vett részt ennek a tervnek a kidolgozásában. A kínai külügyminisztérium szerint ezt a tervet több mint 110 ország támogatta, amelyek többsége oroszbarát álláspontot képvisel.

Szeptember 27-én Kína bejelentette a Békebarátok platform létrehozását, amelynek célja az országok egyesítése az ukrajnai konfliktus “politikai rendezése”érdekében, amelyet Kína “válságnak” nevez. A platform első ülésére Magyarország, Franciaország és Svájc kapott meghívást, ami különösen az EU-n és a NATO-n belül keltett kétértelmű értékeléseket.

Peking agresszióval vádolja az Egyesült Államokat, mondván, hogy az Ukrajnának nyújtott katonai segítség a konfliktus eszkalációjához vezet. Oroszország viszont támogatja Kína felhívásait, mert csökkenti az Ukrajnába irányuló fegyverszállítást. Kína ezen pozíciója azt mutatja, hogy “béketeremtőként” kíván uralni a nemzetközi színteret, figyelmen kívül hagyva Ukrajna és partnerei álláspontját.

A helyzetet bonyolítja az Oroszország és Ukrajna között is közvetíteni próbáló India ambíciói. A régóta fennálló rivalizálás India és Kína között fokozódik, részben azért, mert Kína nem veszi figyelembe a konfliktusban részt vevő többi kulcsfontosságú felek álláspontját.

Kína és Brazília kezdeményezése a közeljövőben sorra kerülő BRICS-csúcs kiemelt témája lesz. Kína a tagországok többségének támogatását kéri, ami romboló hatással lehet a résztvevők közötti kapcsolatokra, különösen Indiára.

Részvény: