Kibukott, átható válság sújtja Kínát

Szeptemberben tovább mélyültek Kína deflációs problémái: a fogyasztói árak továbbra is lassan emelkednek, a gyári árak pedig a 24. egymást követő hónapban is csökkentek – derül ki a kínai Nemzeti Statisztikai Hivatal vasárnap közzétett adataiból. A legfrissebb adatok alapján a közelmúlt ösztönző intézkedései nem hozták meg a remélt fellendülést.

A kínai fogyasztói árindex mindössze 0,4%-kal emelkedett az egy évvel korábbihoz képest, kizárólag a friss zöldségek árának erőteljes emelkedése emelte nulla fölé. A volatilis élelmiszer- és energiaárakat figyelmen kívül hagyó maginfláció mindössze 0,1%-kal emelkedett, ami 2021 februárja óta a legalacsonyabb érték.

Eközben a termelői infláció 2,8%-kal csökkent éves szinten, ami valamivel több, mint a közgazdászok által előre jelzett 2,6%-os csökkenés.

Az élelmiszer-infláció szeptemberben 3,3%-kal emelkedett az egy évvel korábbihoz képest, a friss zöldségek ára 22,9%-kal ugrott meg, az augusztusi 21,8%-os emelkedést követően. A kedvezőtlen időjárási körülmények és a kínai nemzeti ünnep előtti megnövekedett kereslet hozzájárult az árnövekedéshez.

Az adatok rávilágítanak Kína belföldi kereslet-visszaesésére, ami arra késztette a döntéshozókat, hogy szeptember végén egy sor ösztönző intézkedést vezessenek be a lassú gazdaság élénkítése érdekében.

Kína az 1990-es évek óta a leghosszabb deflációs időszakkal küzd, mivel a gazdaság egészére vonatkozó széles körű árcsökkenési mutató júniusig öt egymást követő negyedévben csökkent, és ez a tendencia valószínűleg szeptemberben is folytatódott.

A gazdasági lassulásra válaszul Peking szeptember vége óta csökkentette a kamatlábakat, és növelte az ingatlan- és részvénypiacok támogatását. Szombaton a pénzügyminisztérium további támogatást ígért a nehéz helyzetben lévő ingatlanszektornak és az eladósodott helyi önkormányzatoknak – emlékeztet a Bloomberg.

„Az általános infláció még mindig jelentősen alacsonyabb a politikai célnál, és a kereslet még mindig gyenge” – mondta Bruce Pang, a Jones Lang LaSalle Inc. nagy-kínai vezető közgazdásza a hírügynökségnek. „A meglévő lépések hatékony végrehajtásával és az új intézkedések bevezetésével várhatóan a fogyasztói és termelői bizalom és várakozások hatékonyan erősödnek, a piaci kereslet pedig fokozatosan helyreáll” – tette hozzá.

A gyenge fogyasztás és a termelés gyors növekedése intenzív árháborúhoz vezetett különböző ágazatokban, köztük az elektromos járművek és a napenergia területén.

A közlekedési eszközök, például az autók árai 5,3%-kal csökkentek, míg az autógyártók értékesítési árai 2,3%-kal mérséklődtek.

A csökkenő árak jelentős kockázatot jelentenek a gazdaságra nézve, mivel a defláció ördögi kört hozhat létre, ami csökkenti a kiadásokat és a beruházásokat, ami gyengébb gazdasági növekedéshez és magasabb munkanélküliséghez vezet. Mivel a legfrissebb adatok tartós deflációs nyomást jeleznek, a politikai döntéshozóknak nehéz harcot kell vívniuk a gazdaság erőteljes növekedés felé való visszairányításával.

Részvény: