A nemzetközi sajtó aktívan tárgyalja, hogy ki segített enyhíteni az Egyesült Államok és Ukrajna közötti feszültséget. A CNN forrásokra hivatkozva arról számolt be, hogy Trump kormányának magas rangú tisztviselői tárgyalásokat folytattak Volodimir Zelenszkij elnökkel és csapatával az Ovális Irodában történt pénteki szóváltás után. Eközben a brit Telegraph azt írja, hogy a brit miniszterelnök, Keir Starmer győzte meg Zelenszkijt, hogy „olajágat” nyújtson Trump felé.
Kedden este a Fehér Ház egyik tisztviselője a CNN-nek elmondta, hogy az ukrán ásványkincs-kitermelési megállapodást még nem írták alá. Scott Bessent pénzügyminiszter, aki közvetlenül részt vesz a tárgyalásokban, a Fox Newsnak kijelentette, hogy a megállapodás aláírására nem kerül sor Trump kongresszusi beszéde előtt.
A Fehér Ház egyik képviselője szerint azonban Trump adminisztrációja biztos abban, hogy a megállapodás helyreállításáról szóló tárgyalások a megfelelő irányba haladnak.
A tisztviselő szerint Trump, aki beszédében megemlítette Oroszország Ukrajna elleni háborúját, igyekszik sikerként elkönyvelni az Egyesült Államok és Ukrajna közötti ásványkincs-kitermelési megállapodás ügyét.
Az amerikai elnök a Kongresszus előtt elmondott beszédében kijelentette, hogy levelet kapott Volodimir Zelenszkij ukrán elnöktől, amelyben az ukrán vezető kifejezi készségét a béketárgyalások megkezdésére. Trump szerint Oroszország részéről is érkeztek jelek a békekötés szándékáról.
„Ma egy fontos levelet kaptam Zelenszkij elnöktől. A levélben ez áll: ‘Ukrajna készen áll arra, hogy a lehető leghamarabb tárgyalóasztalhoz üljön egy tartós béke érdekében. Senki sem akarja a békét jobban, mint az ukránok.’” – mondta Trump.
Azt is hozzátette, hogy Zelenszkij jelezte, kész aláírni az ásványkincsek kitermeléséről szóló megállapodást „bármikor, amikor ez megfelelő”.
A szakértők szerint Trump beszédét és a pozitív hangvételű kijelentéseit Zelenszkij irányába sokan úgy értelmezik, hogy a konfliktus – legalábbis egyelőre – elcsitult.
Trump beszédében nem említette az Ukrajnának nyújtott katonai segítség felfüggesztését, amelyről korábban szó esett. Így továbbra sem világos, mi lesz ezekkel a szállítmányokkal, és hogy mikor írhatják alá az ukrán ásványkincsek kiaknázásáról szóló megállapodást. Az amerikai sajtó szerint Trump csapata megpróbálhatja módosítani a szerződést, hogy az kevésbé legyen előnyös Ukrajna számára.
Beszélgetés Starmerrel
A brit Telegraph eközben arról számolt be, hogy Keir Starmer brit miniszterelnök segített meggyőzni Zelenszkijt arról, hogy engedményeket tegyen. A források szerint Trump tisztviselői hangsúlyozták, mennyire fontos a Fehér Házzal való kapcsolatok mielőbbi stabilizálása, és arra kérték az ukrán vezetést, hogy Trump keddi kongresszusi beszéde előtt állítsák helyre a tárgyalásokat.
Az egyik forrás szerint Trump különmegbízottja Ukrajnában, Keith Kellogg is kapcsolatba lépett Zelenszkijjel. A keddi reggeli beszélgetésüket követően Zelenszkij egy bejegyzést tett közzé hivatalos közösségi oldalain.
Keith Kellogg nemrég járt Ukrajnában, és személyesen mérte fel a helyzetet. Az amerikai média szerint ő közvetített egy kompromisszumos megállapodást az ásványkincsek ügyében. Ugyanakkor azt is tanácsolta Zelenszkijnek, hogy ne utazzon az Egyesült Államokba, mivel előre látta, hogy bizonyos konfliktusok kialakulhatnak.
Ez be is következett: a február 28-i összecsapás után a kapcsolatok jelentősen megromlottak, és március 4-én reggel ismertté vált, hogy Trump felfüggesztette Ukrajna minden katonai támogatását.
Azonban március 4-én este, Trump beszéde előtt Zelenszkij egyfajta bocsánatkérést tett közzé.
„A pénteki washingtoni találkozónk a Fehér Házban nem úgy alakult, ahogyan terveztük. Sajnálatos, hogy így történt” – írta Zelenszkij. „Eljött az ideje, hogy mindent helyesen csináljunk. A jövőben szeretnénk, ha az együttműködés és a kommunikáció konstruktív lenne.”
„Csapatommal készek vagyunk együtt dolgozni Trump elnök erős vezetése alatt egy tartós béke érdekében” – folytatta az ukrán elnök, dicsérve Trumpot.
A Telegraph szerint Starmer azt tanácsolta Zelenszkijnek, hogy „nyelje le a büszkeségét”, és nyújtson Trump felé „olajágat” a nyilvános vita után.
A brit lap forrásai szerint a brit miniszterelnök kedden egy „kemény igazságokkal teli” beszélgetést folytatott Zelenszkijjel, és elmagyarázta neki, mit kell mondania Trumpnak ahhoz, hogy a tárgyalások újrainduljanak.
Röviddel ezután az ukrán elnök hosszú bejegyzést tett közzé a közösségi médiában, amelyben méltatta Trump „erős vezetését”, megköszönte az Egyesült Államok katonai támogatását, és sajnálatát fejezte ki az összeütközés miatt.
A Telegraph megjegyzi, hogy Starmer, aki arra törekszik, hogy hidat építsen Kijev és Washington között, hétfőn beszélt az amerikai elnökkel, és figyelmeztetést kapott, hogy az Egyesült Államok felfüggeszti Ukrajna támogatását.
A lap szerint az Egyesült Királyság és európai szövetségesei az elmúlt hétvégén a londoni csúcstalálkozón próbálták kihasználni a Zelenszkijjel ápolt jó kapcsolatukat, hogy „néhány kemény igazságot” közöljenek vele.
A brit kormány úgy véli, hogy sürgősen véget kell vetni Trump és Zelenszkij vitájának, de a Westminster aggódik amiatt, hogy az ukrán elnök tweetje nem lesz elegendő, mivel Washington álláspontja egyre keményebb.