Képmutató béke karácsonykor: a Kreml és az orosz ortodox egyház PR-lépése

         Január 5-én az Orosz Ortodox Egyház honlapján megjelent egy anyag Gundjajev „a polgári konfliktusban érintett valamennyi félhez” intézett felhívásával, hogy szüntessék be a tűzet, és január 6-7-én kössön „karácsonyi fegyverszünetet”. Később aznap Putyin utasította Sojgu védelmi minisztert, hogy vezesse be a tűzszünetet a teljes harcvonal mentén.

         Az Oroszország elnöke a Julianus-naptár szerinti karácsony napján hirtelen tűzszünetet rendelt el, hogy befeketítse Ukrajna védőit, hiszen nem hagyják abba a harcot a földjükért. Az amerikai székhelyű Háborús Tanulmányi Intézet (ISW) jelentése szerint az orosz vezető fegyverszünetet akarhatott elérni, hogy a megszálló erők felépüljenek, és a front kulcsfontosságú területein újra összpontosíthassanak támadó hadműveletekre.

         Elemzők szerint a fegyverszünet előnyös az orosz megszállók számára, és emiatt az ukrán katonák elveszíthetik a kezdeményezést a csatatéren. Szakértők úgy vélik, hogy Putyin nem vár reakciót Kijevtől az Orosz Föderáció hirtelen meghirdetett fegyverszünetére, és valószínűleg tűzszünetre szólított fel, hogy később Ukrajnát a békére nem hajlandó állammá tegye.

         Az orosz „békés” kezdeményezés nem más, mint egy PR-lépés, amelynek célja, hogy jó benyomást keltsen a külső közönségben.

         Ha Moszkva őszintén „karácsonyi fegyverszünetet” akart volna, akkor már előre, és nem egy nappal a bejelentett kezdés után jelentkezett volna kezdeményezésével. Putyin Sojgunak adott utasításait nem szabad komolyan venni. Mindez akkor történt, amikor az Azovsztal támadása és ágyúzása Putyin Sojgu hasonló parancsa után is folytatódott, hogy leállítsák a mariupoli helyőrség elleni támadásokat. Az orosz inváziós haderő Ukrajnában már nem egyetlen fegyelmezett és központilag irányított szerv, ezért senki sem tudja garantálni, hogy Sojgu parancsát teljesítik. Prigozsin és Kadirov háborús bűnösök és mások az Orosz Föderáció Legfelsőbb Bíróságának és Védelmi Minisztériumának bármely határozatát nem kötelező erejűnek tekinthetik.

         „Az orosz ortodox karácsony 2023-as dátuma… évszázadok óta ismert. Ha Putyin komolyan gondolta volna a vallási indíttatású tűzszünetet, bőven lett volna ideje felkészülni rá. A tűzszünet bejelentése 24 órával azelőtt, hogy hatályba kellett volna lépnie, azt jelzi, hogy azt azzal a szándékkal jelentették be, hogy leleplezzék az ukrán erőket… mint akik nem hajlandók a békéért dolgozni…” – mondja ISW. Szerinte az a tény, hogy Putyin vallási okokra hivatkozva adott parancsot a fegyverszünetre, az Orosz Föderáció újabb kettős információs hadműveletét indítja Ukrajna ellen, amelynek során Kijevet bizonyos vallási csoportok elnyomójaként próbálják megjeleníteni, és meg akarják mutatni az Orosz Föderáció elnökét mint „a keresztény hit igazi védelmezőjét”. A Kreml fegyverként használta a keleti ortodox kereszténységről folytatott vitákat, hogy azzal vádolja Kijevet, hogy elnyomja a vallásszabadságot Ukrajnában… Valójában az orosz csapatok 2014 óta elnyomják a vallásszabadságot Ukrajna megszállt területén…” – hangsúlyozta az ISW.

         Az orosz ortodox egyház fejének, Gundjajevnek nincs erkölcsi joga béketeremtőként és tekintélyként fellépni az ortodoxiában, ő az orosz agresszió sugalmazója és propagandistája. A január 6-7-i karácsonyra szóló felhívás az orosz ortodox egyház szándékos provokációja, amely ellenzi az ukrán ortodoxiát és mozgalmát, hogy e keresztény ünnep megünneplését december 25-re halasszák. Ha Oroszország úgy gondolja, hogy háborúban áll a NATO-val, akkor figyelembe kell vennie, hogy a NATO-országok abszolút többsége december 25-én új stílusban ünnepli a karácsonyt.

         Az új (gregorián) stílusú szenteste előtti napon történt, hogy Oroszország december 24-én terrortámadást hajtott végre Herszon központjában, amelyben 7 ember meghalt és 58-an megsebesültek.

         Az emberiség már látott fegyverszünetet az első világháború nyugati frontján 1914 karácsony estéjén. A karácsonyi fegyverszünet az „élni és élni hagyni” filozófia elterjedését tükrözte, amikor az egymáshoz közel álló gyalogsági egységek felhagytak támadó magatartással, és kis testvéri közösségekbe szerveződtek, beszélgettek vagy cigarettát cseréltek. Néha az ilyen testvéri közösségek lehetővé tették a katonák számára, hogy átmenjenek a sorok között, hogy megmentsék a sebesülteket és visszahozzák az elesett bajtársak holttestét. Hallgatólagos megállapodás született arról, hogy pihenés, edzés vagy az ellenség előtti munka során nem lőnek.

         Lehetetlen az emberi szellemének ilyen fölényét elvárni Oroszországtól. A megszálló erők saját kezdeményezésükre minden nap terrorizálják az ukránokat, erőszakos cselekményeket és háborús bűnöket követnek el.

Részvény: