Kénytelen változtatni a katonai tervein Ukrajna a kiszivárgott Pentagon dokumentumok miatt

Módosította néhány katonai tervét Ukrajna a kiszivárgott, szigorúan titkos Pentagon dokumentumok miatt – értesült a CNN. Az internetre kiszivárgott dokumentumokból kiderül, hogy az Egyesült Államok miként hatolt be az orosz védelmi minisztériumba és a Wagner-csoportba, továbbá, hogy milyen mértékben hallgatja le szövetségeseit, beleértve Dél-Koreát, Izraelt és Ukrajnát.

Az egyik dokumentumból kiderül, hogy

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök idén február végén azt javasolta, hogy pilóta nélküli légi járművekkel mérjenek csapást az oroszországi Rosztov megye területén lévő orosz ellátási központra.

A hírszerzési jelentés magyarázatot adhat az amerikai tisztviselők nyilvános nyilatkozataira, miszerint nem akarnak Ukrajnának nagy hatótávolságú rakétarendszereket szállítani, mert attól tartanak, hogy Kijev ezeket Oroszországon belüli csapásokra használná.

A jelentés megjegyzi, hogy az orosz területen, mélységben végrehajtott támadások Kínának is lehetőséget kínálnak arra, hogy agresszornak állítsa be NATO-t, és esetlegesen növelje az Oroszországnak nyújtott támogatását.

Egy, az ukrán elnökhöz közel álló forrás a CNN-nek elmondta, hogy Zelenszkijt nem lepte meg, hogy az amerikaiak kémkedtek után, de a szivárgás miatt mélységesen csalódottak az ukrán tisztviselők.

Mihajlo Podoljak, az ukrán elnöki hivatal vezetője pénteken a Telegramon azt írta, hogy kiszivárgott dokumentumok az oroszok által terjesztett, fiktív információkon alapszanak, és a bennük foglaltaknak semmi köze az ukrán tervekhez.

Az egyik, február 23-i keltezésű, „Titkos” jelzésű dokumentum részletesen taglalja azt is, hogy a jelenlegi kihasználtság mellett május 2-ig kimerülnek Ukrajna S-300-as légvédelmi rendszerei.

Sabrina Singh, a Pentagon helyettes sajtótitkára közölte, hogy vizsgálják a közösségi médiában cirkuláló dokumentumok hitelességét, melyek a jelek szerint „érzékeny és szigorúan titkos anyagokat tartalmaznak”. A Reuters értesülése szerint a Pentagon továbbította az ügyet az igazságügyi minisztériumhoz, amely nyomozást indított az ügyben.

Amerikai tisztviselők szerint a vizsgálat még a kezdeti szakaszban van, de a nyomozók nem zárták ki annak a lehetőségét, hogy oroszbarát elemek állnak a szivárogtatás mögött.

Az ügyet már most a legsúlyosabb biztonsági résnek tartják azóta, hogy 2013-ban több mint 700 ezer dokumentum, videó és diplomáciai távirat jelent meg a WikiLeaks oldalán.

Forrás:(CNN/The Guardian)

Részvény: