Josep Borrell szerint csak lesz megállapodás olajembargó-ügyben

Josep Borrell, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője szerint  Az EU-tagországok minden bizonnyal megegyezésre jutnak hétfőn az Oroszország elleni újabb (hatodik) szankciócsomagról, ideértve az olajembargót is.

Egyhangúlag kell döntenünk. Nehéz megbeszélések voltak tegnap délután és ma reggel is

– mondta Borrell a France Info műsorszolgáltatónak.

Arra a kérdésre, hogy az orosz olaj behozatalának tilalmára vonatkozó tervek megbukhatnak-e Magyarország és más kelet-európai államok ellenállásán, Borrell így válaszolt:

Nem, nem hiszem… A végén úgyis lesz megállapodás.

A Reuters hírösszefoglalója szerint az EU-nak vasárnap azonban megint nem sikerült megállapodnia az olajembargó ügyében, noha a diplomaták iparkodtak, hogy előrelépést érjenek el a hétfőn és kedden zajló csúcsértekezlet előtt.

A csúcs a tengerparttal nem rendelkező közép-európai országok vezetékes szállításaira vonatkozó mentességről szól.

A hírügynökségnek vasárnap nyilatkozó egyik magas rangú EU-s forrás szerint még nagyon sok részletet kell tisztázni ahhoz, hogy megállapodás születhessen az uniós vezetők hétfő délutáni brüsszeli ülése előtt. A Oroszországgal szemben az ukrajnai invázió miatt bevezetni tervezett hatodik szankciócsomag magában foglalja

  • a Sberbank kivonását a SWIFT-rendszerből,
  • orosz műsorszolgáltatók kitiltását az EU-ból,
  • további személyek felvételét azoknak a listájára, akiknek zárolják a vagyonát,
  • és akik nem léphetnek be az EU területére.

A szankciócsomag elfogadását Magyarország akadályozza, azzal az indokkal, hogy az olajembargó bevezetése leterítené a magyar gazdaságot, mivel Magyarország nem tud máshogyan olajat beszerezni. A tengerparttal ugyancsak nem rendelkező Szlovákia és Csehország szintén hasonló aggodalmaknak adott hangot.

Az olajembargóról szóló tárgyalások egy hónapja zajlanak sikertelenül. A holtpontról való elmozdulás érdekében az Európai Bizottság azt javasolta, hogy a tilalom csak a tankerekkel behozott orosz olajra vonatkozzon, így Magyarország, Szlovákia és Csehország továbbra is fogadhassa az orosz olajat a működő vezetéken keresztül, amíg  az alternatív ellátás megszervezése nem sikerül.

Jelenleg úgy néz ki, hogy a magyar kormány támogatná is ezt a javaslatot. A vasárnapi megbeszélések inkább az uniós finanszírozás ügyében akadtak el. Magyarország  ebből szeretné fizetni a horvátországi olajvezetékkapacitás-növelését, illetve ebből a pénzből állítaná át a finomítóit az orosz kőolajról a másfajta összetételű a Brent kőolajra.

Az EU küldöttei ezekről a kérdésekről hétfőn délelőtt beszélnek, miképpen arról is, hogy hogyan biztosítható a tisztességes verseny, ha a szankciók következtében magasabb árakkal kell számolniuk a jövőben a nem vezetéken érkező Brent-kőolajra támaszkodó tagállamoknak. https://24.hu/kulfold/2022/05/30/ukran-orosz-haboru-elo-percrol-percre-putyin-zelenszkij-nato-majus-30/#josep-borell-szerint-csak-lesz-megallapodas-olajembargo-ugyben

#EU #olaj #Magyarország #Oroszország #Ukrajna #szankciók

Részvény: