„Jobbos elemzőket kezdjétek el kérlek keresni” – adta utasításba az MTVA hírigazgatója a választás reggelén, Magyar azonnali távozásra szólított fel

Jobboldali elemzők megszólaltatására utasította kollégáit a választás napján az MTVA csatorna- és hírigazgatója, ez az RTL Híradó bírtokába jutott belső e-mailekből derült ki. Németh Zsolt a kampányban többször is az általuk a Tisza energiaprogramjának nevezett dokumentum bemutatását írta elő a közmédia hírei között. Ez az akkor még ellenzéki pártnak tulajdonított anyag az Indexen jelent meg, és arról szólt, ha győz a Tisza, megszűnhet a rezsicsökkentés vagy a védett üzemanyagár.

A cikket a lap nemrég lemondott főszerkesztője, Fekete-Szalóky Zoltán jegyezte, akiről azóta kiderült, hogy Rogán Antaltól kapott utasításokat.Az RTL birtokába került belső levelezésekből az látszik, hogy Németh Zsolt hírigazgató jelöli ki a főbb témákat. Az egyik ilyen levél tárgya „Bonbonok” volt, ezt a választás előtt tíz nappal írt a Pitbul néven ismert csatornaigazgató. Ebben úgy fogalmazott: „A mai napon a tiszás energiaterv és ezzel összefüggésben az Európai Bizottság levele a kiemelt fő téma.” Linkeket és komplett idézeteket emelt ki, majd az alábbi utasítással zárt: „Vetítsük előre és ragozzuk a következő napokban, hogy a választások utáni időszakban is áruhiány, üzemanyaghiány lesz Európában. Akár jegyrendszer, nem lehet tankolni csak X litert, stb. A gazdasági növekedés a földbe áll, minden lóvé energiavásárlásra megy el”.

Egy másik, március végi levelet egy úgynevezett hírterületi kiemelt szerkesztő írt. A nap fő témájaként a tiszás energiatervet jelölte meg, és arra kérte a kollégáit, hogy „ezt a megnevezést használják MINDENHOL”. A levélben kiemelték, hogy a benzin és dízel aktuális árát kell közölni, és azt is bele kell írni az anyagokba, hogyan változnának, ha a Tisza úgynevezett energiaterve megvalósulna.Egy a választás napjának délelőttjén kelt levélben Németh Zsolt arra utasította a kollégáit, hogy „jobbos elemzőket kezdjétek el kérlek keresni a részvételi adatok kapcsán, mert csak a balos narratíva fut”. A biztonság kedvéért az Alapjogokért Központ egyik munkatársának nevét és telefonszámát is csatolta, akire úgy hivatkozott, hogy „biztosan elérhető”.

Magyar Péter miniszterelnök hétfőn a parlamentben azt mondta, hogy az állami hírszolgáltató vezetőinek esélyt adnak, hogy maguktól távozzanak. Az RTL Híradóban megjelenő belső levelezésre reagálva vasárnap már azt közölte: „miután bebizonyosodott, hogy a vezetők utasítására készültek a közmédiában a Tiszát lejárató anyagok, Papp Dániel és Altorjai Anita vezérigazgatóknak azonnal távozniuk kell!”

Részvény: