Izrael újabb offenzívát indított a Gázai övezetben, és jelentős területek elfoglalását helyezte kilátásba biztonsági zónák céljából. A hadműveletek újabb civil áldozatokat követelnek, miközben a humanitárius helyzet folyamatosan romlik a tűzszünet összeomlása óta – számolt be a Guardian.
Izrael védelmi minisztere, Jiszráel Kac bejelentette, hogy az izraeli hadsereg szándékában áll „kiterjedt területeket elfoglalni” a Gázai övezetben, miközben újabb nagyszabású szárazföldi és légi műveletek kezdődtek.
A nyilatkozat szerint az izraeli csapatok célja „a terroristák és infrastruktúrájuk felszámolása”, valamint a terület egy részének átvétele biztonsági zónaként.
A miniszter egyúttal felszólította a palesztin civileket, hogy hagyják el a harcokkal sújtott övezeteket, és „forduljanak Hamasz ellen, valamint követeljék a túszok visszatérését”.
A bejelentés előzménye egy intenzív izraeli bombázási hullám volt Kán Júnisz és Rafah városai ellen, amely legalább 21 ember halálát okozta, köztük gyerekekét és egy várandós nőét is. Az izraeli hadsereg újabb egységeket vezényelt a Gáza déli részére, miközben újabb evakuálási parancsokat adott ki Rafah térségére, amelyet korábban humanitárius zónának jelöltek ki – annak ellenére, hogy többször is bombázták.
A Gisha nevű izraeli jogvédő szervezet szerint az IDF már eddig is elfoglalt mintegy 62 négyzetkilométernyi területet az övezet szélén, ami a Gázai övezet 17%-át teszi ki.
A jelenlegi katonai műveletek azután indultak újra, hogy március 18-án véget ért a két hónapig tartó tűzszünet. A fegyvernyugvás idején zajló túszcsere-megállapodások újabb fázisairól folytatott tárgyalások az izraeli fél halogatása miatt megszakadtak.
Az ENSZ legutóbbi becslése szerint a harcok újraindulása óta több mint 140 ezer ember kényszerült elhagyni otthonát, és mára Gáza 2,3 milliós lakosságának több mint 90%-a vált belső menekültté.
Izrael a harci műveletek mellett humanitárius segélyeket, élelmiszert és üzemanyagot is blokkol, hogy nyomást gyakoroljon a Hamaszra. A háború kezdete, vagyis 2023. október 7. óta a gázai egészségügyi minisztérium adatai szerint legalább 50 357 ember vesztette életét, túlnyomó többségük civil. A konfliktus kiváltó oka a Hamasz támadása volt, amely során Izrael szerint 1200 ember halt meg és 250 túszt ejtettek, ezzel kirobbantva a legsúlyosabb izraeli–palesztin háborút az elmúlt több mint 70 évben.